Řím se po požáru spalovny topí v odpadcích. Školy kvůli hygieně hrozí zavřením

Řím se už roky potýká s problémy s odklízením odpadků v ulicích. Po prosincovém požáru nejdůležitější městské spalovny už ale situace začíná být neúnosná. Upozorňují na to nejen obyvatelé, ale i ředitelé škol a školek, před kterými se mezi hromadami odpadků prohánějí i krysy. Na radnici kvůli tomu poslali dopis, ve kterém hrozí zavřením škol, pokud se situace nezačne řešit.

Video Horizont ČT24
video

Řím nestíhá odklízet odpadky, městu přitížil nedávný požár spalovny

„Je zbytečné, abychom děti učili o ekologii a o tom, jak se chovat ve svém prostředí, když potom úřady a dospělí dávají špatný příklad,“ uvedl předseda Svazu ředitelů škol Mario Rusconi.

Římskou radnici vede od roku 2016 starostka Virginia Raggiová z populistického Hnutí pěti hvězd. Právě na její hlavu se snáší největší kritika za zoufalý stav v městských ulicích. Její stranický šéf vidí příčiny poslední odpadkové krize jinde než v neschopném vedení města.

„Požár jedné z klíčových spaloven dostal město na kolena. Ale vím, že radnice, kraj i ministerstvo životního prostředí hledají společně řešení,“ uvedl ministr pro hospodářský rozvoj a vůdce Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio.

Podle obyvatel nezvládá město úklid ulic dlouhodobě

Nejdůležitější římská spalovna, která dokázala zpracovat až 800 tun odpadu denně – téměř čtvrtinu toho, co Řím vyprodukuje – vyhořela 11. prosince. Obyvatelé města ale rozhodně nepovažují její požár za hlavní důvod toho, že si u nich ucpávají nos i statisíce turistů.

„Trvá to mnohem déle. Pamatuji si, jak jsme v září vodili děti do školy po matracích. Po matracích vyhozených na ulici. Je to dramatická situace,“ říká obyvatel Říma.

Zoufalí Římané vyšli už v říjnu do ulic a zapálili asi sedmdesát popelnic, protože už zápach nechtěli dál snášet. Kromě starostky viní i firmu AMA, která má úklid na starosti. Lidé volají po systémovém dlouhodobém řešení – stejně jako Evropská unie, která už loni v lednu Itálii pohrozila sankcemi, pokud s odpadky v ulicích něco neudělá.