Tři sta tisíc migrantů ze Súdánu či Haiti zůstane pod ochranou, rozhodl soud navzdory Trumpovi

Soud v San Franciscu zablokoval snahu prezidenta Donalda Trumpa o ukončení programu na ochranu migrantů. Pro zhruba 300 tisíc lidí původem ze Súdánu, Nikaraguy, Haiti a Salvadoru to znamená, že se i nadále mohou spolehnout na právní ochranu a zůstat ve Spojených státech.

Protest proti imigrační politice USA
Zdroj: Reuters Autor: Shannon Stapleton

Postavení dočasně chráněných migrantů získali tito lidé jako uprchlíci ze zemí postižených živelní katastrofou nebo válkou do doby, než se situace v jejich vlasti zlepší.

Program trvá už dvě desítky let. Americká vláda podle soudce dostatečně neprokázala, v čem je špatný. Jeho ukončení by znamenalo, že se jeho účastníci musejí vrátit do svých zemí. Mnozí by tak stáli před rozhodnutím, zda s sebou vzít své děti, které se jim mezitím v USA narodily, nebo rodinu rozdělit.

Trump chová zášť vůči nebílým a neevropským cizincům, řekl soudce

Soudce Edward Chen ve svém verdiktu podle agentury AP citoval slova, která Trump pronesl v roce 2015 během své prezidentské kampaně. Mexické imigranty tehdy přirovnal k drogovým dealerům a sexuálním násilníkům. Verdikt také zmiňuje Trumpovu výzvu k zákazu vstupu muslimů do USA a jeho vulgarismus na adresu některých afrických zemí, který údajně pronesl v lednu během jedné schůzky v Bílém domě. 

Podle soudce Chena je tak zjevné, že Trump „chová zášť vůči nebílým a neevropským cizincům“, která ho vedla k jeho rozhodnutí ohledně migrantů ze čtyř zmíněných zemí.

Agentura AP připomíná, že je to už poněkolikáté, co se Trumpovy výroky obrátily proti němu u soudů, které nakonec rozhodly proti jeho migrační politice.