Rusové obvinění z otravy Skripala prý mají vazby na ruské ministerstvo obrany

Dva Rusové podezřelí z otravy bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii jsou podle zjištění investigativních novinářů spojeni s ruským ministerstvem obrany. Napsal to britský list The Guardian. Oba muže vystopovala britská policie. Vystupují pod falešnými jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a tvrdí, že jsou civilisté. Do Británie údajně v dubnu odletěli na dovolenou. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl, že by měli se šéfem Kremlu či ruskou vládou cokoli společného.

Prokuratura zveřejnila fotografie Rusů, kteří měli otrávit Skripalovy
Zdroj: Reuters

Sergej Skripal a jeho dcera Julije byli otráveni nervovým jedem novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Po týdnech v intenzivní péči lékařů se nakonec oba zotavili. Britští prokurátoři minulý týden identifikovali dva podezřelé, kteří v době útoku 4. března byli v Salisbury pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Oba jsou podle Londýna agenty ruské vojenské rozvědky GRU. Moskva možnost ruské účasti na otravě od začátku vylučuje. Složka s informacemi o cestovním pasu Alexandra Petrova je ale opatřena nápisem „přísně tajné“ a nařízením „neposkytovat žádné informace“, u něhož je napsáno telefonní číslo.

„No comment“, zní z ruského ministerstva

Když reportér listu The Observer (nedělní vydání Guardianu) na toto číslo v sobotu zavolal, ozvala se mu recepce ruského ministerstva obrany. Přítomný úředník prohlásil, že nebude s novináři mluvit a žádné informace neposkytne.

Dokumenty zveřejnila nezávislá investigativní skupina Bellingcat, která zahájila svou činnost zkoumáním útoků v Sýrii, a ruský investigativní server The Insider. Oba tyto subjekty se rovněž od roku 2014 specializují na odkrývání informací o ruských vojácích působících aktivně na Ukrajině.

Z dokumentů, jež publikovaly, dále vyplývá, že Petrov a Boširov si koupili letenky na cestu do Anglie na poslední chvíli. To je v rozporu s jejich tvrzením, že svůj výlet do Salisbury dlouho dopředu plánovali.

V databázi chybí obvyklé informace

Stránka s údaji o Petrovovi, kterou investigativní novináři získali, neposkytuje téměř žádné životopisné údaje o této osobě a žádné informace o její minulosti před rokem 2009. To je podle listu The Guardian u 39letého muže naprosto výjimečné. Oddělení, které vydává pasy, obyčejně takto postupuje v případě osob, které pracují pro vládu, konstatoval britský deník.

„Skutečností je, že ani Petrov, ani Boširov nemají nic společného s Putinem a samozřejmě ani s Kremlem,“ uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Vladimir Putin už ve středu řekl, že oba muži, které Británie podezřívá z otrávení Skripalových, jsou civilisté a není na nich „nic zvláštního ani zločinného“.

Už dříve zprávu odmítla také mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Uvedla, že investigativní skupina Bellingcat je podle jejího názoru napojena na západní tajné služby. Poukázala přitom na přístup skupiny k ruské databázi, která není veřejně dostupná.

Dva muži, kteří se podobali podezřelým z útoku v Salisbury, ve čtvrtečním rozhovoru s ruskou televizní stanicí RT připustili, že město v březnu navštívili jako turisté, odpovědnost za otravu ale odmítli. Údajně si jen chtěli v Salisbury prohlédnout katedrálu. Jejich výpověď podle řady názorů působila nepřesvědčivě.