Letadlo sjelo v Soči z dráhy do řeky a vzplálo. Cestující se podařilo zachránit

Osmnáct cestujících utrpělo zranění poté, co letoun se 170 lidmi na palubě při přistávání na letišti Adler u letoviska Soči na jihu Ruska sjel z dráhy, skončil v řece a vzplál. Všechny se z letadla podařilo evakuovat. Nehoda se stala v noci na sobotu.

Video Zprávy
video

Letadlo v Soči sjelo z dráhy a vzplálo

Ministerstvo zdravotnictví podle agentury TASS potvrdilo 18 zraněných, včetně tří dětí. Děti a jedna žena musely do nemocnice, ostatním cestujícím na letišti pomáhali psychologové. Podle agentury Interfax utrpěl jeden z pracovníků letiště pomáhající evakuovaným srdeční záchvat, kterému podlehl.

Na palubě letounu Boeing 737 ruské společnosti Utair bylo podle úřadů 164 cestujících a šest členů posádky. Všechny se podařilo evakuovat.

Letoun sjel z dráhy do koryta přilehlé říčky. Při tom se poškodily křídlo a podvozek a vzplál levý motor. Vypukl požár, při kterém levé křídlo shořelo. Poškozena byla také přední část letounu.

Příčiny nehody se zjišťují, předpokládá se ale vina pilotů. Letoun přistál až na druhý pokus, a to až poté, co přeletěl velkou část dráhy. Zbývající část nestačila ani při prudkém brzdění, a to tím spíše, že byla mokrá. K nehodě přispěl také vítr, dosahující v poryvech rychlosti skoro 90 kilometrů za hodinu.

„Letadlo se dvakrát otočilo. Vletěli jsme přímo do bouře, a vtom začalo letadlo přistávat. Zapnulo přistávací motory a dosedlo poměrně měkce,“ popsala manévr jedna z cestujících Natalia Paňuškinová. „Byl tam zmatek, všichni se najednou řítili k východu, přelézali přes sedadla. Ven se dostávali z místa na pravé straně u křídla. Prostě popadli děti a mizeli rychle pryč,“ vylíčila následující dění další cestující Lilia Čornajová.

Boeing 737 letěl z Moskvy do Soči, k nehodě podle Kommersantu došlo za silného větru a deště ve 2:50 moskevského času (1:50 SELČ).

Soči pamatuje katastrofu Alexandrovců

V prosinci 2016 se nedaleko Soči zřítil do Černého moře letoun ruského ministerstva obrany s 92 lidmi na palubě. Neštěstí nikdo nepřežil. Zahynulo při něm i 64 členů ruského pěveckého souboru Alexandrovci. Přestože tak soubor přišel o třetinu členů, své řady rychle doplnil a necelé dva měsíce po neštěstí už znovu vystupoval. 

Při havárii zemřela také humanitární pracovnice Jelizaveta Glinková, která pomáhala obětem válek v Sýrii a na východní Ukrajině.