Merkelová a Orbán se přeli, co je humanita. Společnou řeč nenašli

Německá kancléřka Angela Merkelová se opět názorově střetla s maďarským premiérem Viktorem Orbánem ohledně migrace. Po setkání v Berlíně na společné tiskové konferenci prohlásila, že Evropa si musí uchovat svůj humánní postoj. Podle Orbána ale Evropa prokáže humanitu, když běžence nebude do Unie lákat, zavře hranice a bude pomáhat zemím, odkud migranti do Evropy přicházejí.

Video Události
video

Události: Evropští politici pokračují v jednáních o řešení migrace

„Nikdy nesmíme zapomínat, že tohle všechno je o lidech… Duší Evropy je humanita, a tu si musíme uchovat,“ řekla Merkelová na společné tiskové konferenci s Orbánem. Dodala, že Evropa se nemůže odvracet od utrpení a pomoci těm, kdo to potřebují.

„Jestliže pomoc, kterou migrantům nabízí Evropa, vede k tomu, že lidé z Afriky a z Asie si myslí, že mohou přijít, tak přijdou,“ řekl Orbán. Dodal, že Evropa musí být humánní, ale nesmí vytvářet pobídky, které budou migranty lákat. „Jediný způsob, jak tomu zamezit, je zavřít hranice, pomoci těm zemím a nepouštět sem problémové lidi,“ uvedl také Orbán.

Z Německa snímáme ohromnou zátěž, ohradil se Orbán vůči kritice 

Maďarský premiér se ohradil vůči kritice zaznívající z Berlína: „Ubližuje nám, když nás Německo obviňuje z projevu nedostatečné solidarity.“ Podle Orbána jeho země snímá z Německa „nesmírnou zátěž“ tím, že na svých hranicích zastavuje tisíce migrantů, kteří by jinak zamířili až do Německa.

Na jižní hranici Maďarska nepřetržitě hlídkuje kolem osmi tisíc ozbrojených policistů, připomněl kancléřce Orbán s tím, že díky nim je ilegální přechod této hranice naprosto nemožný.

Plot na srbsko-maďarské hranici
Zdroj: Reuters

Ke sporu ohledně vracení migrantů do první země EU, přes niž do Unie přišli, Orbán řekl, že Německo by mělo posílat migranty zpět do Řecka. Dodal, že Maďarsko je připraveno, že diskuse o tomto problému bude dlouhá. Ujistil, že i tak se jeho země bude snažit o úzkou spolupráci. Rozdílné názory podle něj nemohou zabránit dvěma zemím, aby hledaly nové příležitosti pro spolupráci.

Viktor Orbán přijel do Berlína poprvé od roku 2014. V rámci EU patří mezi nejhlasitější kritiky kancléřky Merkelové a její migrační politiky.