Šéfka migračního úřadu v Brémách přišla po podvodech s azyly o funkci

Vedoucí Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) Jutta Cordtová přišla o funkci. Odvolal ji ministr vnitra Horst Seehofer. BAMF čelil kritice kvůli skandálu své pobočky v Brémách, která patrně neoprávněně udělila azyl zhruba dvanácti stům žadatelů.

Jutta Cordtová
Zdroj: Reuters Autor: Hannibal Hanschke

Vedení BAMF ministr ve středu sdělil, že je zbavuje jejich úkolů. O záměru Cordtovou odvolat informoval před tím Seehofer vybrané koaliční politiky, napsal server listu Der Spiegel. Podle něj ministr vymění i místopředsedu BAMF Ralpha Tieslera.

Čtyřiapadesátiletá právnička Cordtová nastoupila do funkce na začátku loňska. Letos v květnu v reakci na skandál v Brémách oznámila, že BAMF přezkoumá všechny kladně vyřízené žádosti z tamní pobočky od roku 2000. Dosavadní prověřování podle ní ukázalo, že bude třeba zrušit 30 procent všech zkontrolovaných žádostí schválených v Brémách. V jiných pobočkách to je přitom v průměru 5,8 procenta.

Policie z korupce viní šest lidí

V dubnu vyšlo najevo, že bývalá vedoucí pobočky v Brémách v letech 2013 až 2016 udělila azyl neoprávněně nejméně 1200 žadatelů, aniž by tito splnili podmínky. Kromě této vedoucí policie obvinila z korupce ještě dalších pět osob včetně tlumočníka a advokátů.

Spiegel v květnu informoval, že azyl v Brémách v rozporu s pravidly zřejmě dostali také migranti, které německé úřady považují za nebezpečné. Kromě osob trestaných za závažné zločiny mezi nimi údajně byli i lidé podezřelí z napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS).