Ruská a syrská armáda vyhánějí povstalce. Z Dúmá jich odešlo přes tisíc

Během posledních 24 hodin opustilo město Dúmá ve východní Ghútě přes 1100 syrských povstalců ze skupiny Džajš al-Islám i s rodinami. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. Evakuaci předcházela dohoda mezi povstalci a ruskou armádou. Syrská vládní vojska spolu s Ruskem chtějí podle jiné povstalecké skupiny povstalce dostat také z nedalekého východního Kalamúnu, kde operuje Svobodná syrská armáda (FSA).

Video Studio ČT24
video

Syrskou Dúmu opustili povstalci i s rodinami

Město Dúmá bylo přitom před víkendem po týdnech intenzivního bombardování ze strany syrského režimu podporovaného Ruskem poslední částí východní Ghúty pod kontrolou povstalců.

Syrská armáda dříve vyzývala bojovníky k odchodu, aby se vyhnuli plnohodnotné ofenzivě. O víkendu se vyjednávači zastupující obléhané město dohodli s ruskou armádou na evakuaci. Dohoda mezi Džajš al-Islám a ruskou armádou, na jejímž základě povstalci z regionu odjeli na sever do provincie Idlib, kterou stále kontrolují, pomohla syrské vládě konsolidovat svou moc na okraji Damašku. 

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400 000 lidí. Od začátku vládní ofenzivy v polovině února si bombardování vyžádalo životy 1600 lidí. Následně na základě dohod mezi Damaškem a rebely bylo podle úřadů z regionu do Idlibu evakuováno 46 000 osob.

Syrské město Dúmá
Zdroj: Reuters
Autor: Bassam Khabieh

Akceptujte Asada, nebo odejděte

Rusko a syrská vláda plánují povstalce vyhnat také z východního Kalamúnu, který leží asi 40 kilometrů od Damašku a není součástí východní Ghúty. Rusko a syrská vláda tamním povstalcům oznámily, že buď mají akceptovat vládu prezidenta Bašára Asada, nebo musí region opustit.

Ultimátum, které se vztahuje na rebely ve východním Kalamúnu, bylo předloženo ruským plukovníkem a představitelem syrského letectva během setkání s civilisty, uvedl Saíd Saif z povstalecké organizace, která si říká Síly mučedníka Ahmada Abda a je spřízněná se FSA, což je větší skupina rebelů, jež rovněž bojuje proti Asadovi.

Ve východním Kalamúnu se nachází několik měst ovládaných povstalci a rozlehlá poušť. Saif uvedl, že rebelové navrhli, že se stáhnou do hor a civilisté zůstanou ve svých domovech. Cílem opatření je zabránit hromadnému vysídlování civilistů, jako tomu bylo, když syrská vládní vojska z rukou povstalců dobyla jiná území. K návrhu se nicméně stále nevyjádřilo Rusko, uzavřel Saif.