Otravu ruského exšpiona převzala protiteroristická jednotka. V kritickém stavu je i jeho dcera

Vyšetřování případu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery ve Spojeném království převzala protiteroristická policejní složka. Úřady nyní zkoumají látku, po které jsou oba v kritickém stavu v nemocnici. Mírné příznaky otravy měli i dva zasahující policisté a zdravotnický záchranář. Šestašedesátiletý Skripal byl kdysi v Rusku odsouzený za špionáž ve prospěch Ostrovů.

Video Horizont ČT24
video

Otravu ruského exšpiona převzala protiteroristická jednotka

Skripal upadl do bezvědomí na lavičce v parku v jihoanglickém městě Salisbury. Spolu s ním byla podle zpravodajské televize Sky News jeho dcera Julija, která je se Skripalem nadále v kritickém stavu.

Dva policisté, kteří se jim věnovali, byli po lékařské kontrole propuštěni. Naopak zdravotnický záchranář, který Skripalovy patrně doprovázel při převozu do nemocnice, je stále na lékařském pozorování.

Před svým zhroucením byl Skripal s dcerou podle všeho na obědě v italské restauraci Zizzi. Cestou odtamtud je údajně zaznamenala bezpečnostní kamera. Na ní ještě nevykazovali žádné známky nevolnosti.

Policie poté provedla preventivní dekontaminaci míst, kde oba postižení pobývali. Restaurace a část nákupního střediska, kterým prošli, byla uzavřena; stejně tak jedna blízká pivnice. Izolováno je i nemocniční oddělení, kde nyní leží.

Italská restaurace Zizzi, kde byl Skripal údajně se svou dcerou na obědě
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Andrew Parsons

Případ převzala protiteroristická jednotka

„Vzhledem k neobvyklým okolnostem bylo rozhodnuto, že protiteroristická policejní složka povede vyšetřování, protože na to má odborné znalosti,“ uvedla v aktuálním prohlášení policie. Zároveň ale upozornila, že incident nebyl vyhodnocen jako teroristický čin.

„Je zřejmé, že jde o neobvyklý případ,“ řekl policejní činitel Mark Rowley. Podstatné je podle něj nyní zjistit, o jakou látku jde a jak se k postiženým dostala. Neznámou látku zkoumají ve vojenském výzkumném ústavu. Výsledky by měly být oznámeny v brzké době.

Podle listu The Daily Telegraph se Skripal nedávno obrátil na britskou policii s obavami o svůj život. Jeho syn zahynul podle britských médií s přítelkyní při autonehodě před rokem během návštěvy Ruska. Skripalova manželka zemřela na rakovinu krátce po odstěhování do Británie.

Johnson odmítl obvinit Rusko

Skripal se do Británie dostal po výměně agentů mezi Moskvou a Washingtonem v roce 2006, britský ministr zahraničí Boris Johnson ale odmítl z odpovědnosti za tuto událost Rusko obvinit. Během interpelací poslanců v parlamentu řekl, že by nebylo správné předjímat výsledky vyšetřování. Potvrdil nicméně, že v jižní Anglii byl skutečně hospitalizován v kritickém stavu bývalý ruský agent ve službách britské rozvědky Sergej Skripal a jeho dcera.

Událost označil Johnson za „znepokojivý incident“. Zároveň ale dodal, že ji nemůže více komentovat, aby nenarušil vyšetřování. „Vím, že poslanci budou mít své podezření,“ reagoval dále. „Pokud se tato podezření ukážou jako opodstatněná, přijme naše vláda veškerá opatření, která považujeme za nezbytná k ochraně života lidí v této zemi a jejich svobod.“

Ohledně Ruska šéf britské diplomacie řekl, že už v minulosti „zpochybnilo prazáklady mezinárodního řádu“ a že britská vláda bude i nadále „reagovat tvrdě a s odhodláním“ na výzvy, které Moskva předkládá. Británie podle něj bude i nadále podporovat prodloužení sankcí proti Rusku, a pohrozil dokonce dalšími sankcemi, pokud se potvrdí podezření v nejnovější kauze.

Pokud se prokáže ruský podíl na incidentu, Británie by podle Johnsona mohla zvážit účast na světovém fotbalovém šampionátu, který se bude konat v Rusku. Vládní zdroje ale uvedly, že šéf britské diplomacie neměl na mysli případnou neúčast národního týmu, nýbrž jen fotbalových činitelů.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil událost za tragickou a tlumočil ochotu ruských úřadů v případě potřeby poskytnout pomoc při vyšetřování. Ruskou stranu ale prý zatím Británie neoslovila. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí označila Johnsonovy komentáře za „divoké“. 

Třináct let za spolupráci s MI6 

Skripal sloužil ve vojenské špionážní službě GRU, jejíž základy byly položeny v roce 1918. Je řízena generálním štábem ruských ozbrojených sil a skládá účty přímo prezidentovi. Své špiony vysílá do celého světa.

Explukovníka Skripala odsoudil ruský soud v roce 2006 k třinácti letům vězení za špionáž ve prospěch Británie. Údajně za odměnu 100 000 dolarů poskytoval v 90. letech informace o ruských špionech působících v Evropě a Spojených státech, spolupracoval s britskou MI6. V roce 2010 ho spolu s dalšími třemi osobami Moskva vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Tehdy šlo o největší výměnu agentů od konce studené války. Skripal se poté uchýlil do Británie, uvedla BBC.

Podle spolupracovníka ČT Ivana Kytky pak dostal v Británii penzi a skromný domek. „Upřímně, až doteď o něm nikdo neslyšel,“ dodal Kytka. Na Skripala pohlížela Moskva jako na vlastizrádce, který podle všeho vážně narušil ruskou špionážní síť v Británii a ve zbytku Evropy. 

Nynější incident připomíná případ z roku 2006, kdy v Británii na otravu radioaktivním poloniem 210 zemřel bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který již před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Litviněnko v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tamější tajnou službu.