Republikáni v Senátu USA ztratili jedno křeslo. Nově mají jen těsnou většinu 51 hlasů

Republikáni mají v Senátu Spojených států od středy jen těsnou většinu – ve stočlenné horní komoře drží nově jen 51 hlasů. Dosud měla Republikánská strana v Senátu 52 hlasů, ale uvolněný republikánský mandát za stát Alabamu získal v prosincových doplňovacích volbách demokrat Doug Jones.

Doug Jones
Zdroj: Reuters Autor: Marvin Gentry

Pro republikány změna v rozložení sil v Senátu znamená, že si mohou při hlasováních dovolit ztratit jen jeden hlas. V případě kontroverzních témat tak pro ně nemusí být snadné danou věc v Senátu prosadit.

V případě vyrovnaného výsledku pak do rozhodování vstupuje americký viceprezident Mike Pence, který je z titulu své funkce nevoleným předsedou Senátu.

Uvolněné místo v Senátu patřilo Jeffu Sessionsovi, který řady zákonodárců opustil, aby přijal místo ministra spravedlnosti. Uvolněný mandát prozatímně vykonával republikán Luther Strange, kterého loni v únoru do funkce jmenoval alabamský guvernér Robert Bentley.

Strange se chtěl o senátorské křeslo v doplňovacích volbách ucházet, ale ve stranických primárkách, ač měl podporu republikánského establishmentu, prohrál s konzervativním kandidátem Royem Moorem. Toho během kampaně obvinilo několik žen z nevhodného a násilného sexuálního chování, což Moore odmítl jako lež.

Moore nakonec ve volbách prohrál s demokratem Jonesem, porážku ale odmítl uznat. Obrátil se rovněž na soud s tím, že hlasování provázely nesrovnalosti. Soud ale jeho stížnost odmítl a Jones byl koncem prosince formálně prohlášen za vítěze, ve středu pak složil senátorskou přísahu.