Belgický soud ukončil řízení o vydání Puigdemonta a jeho ministrů do Španělska

Belgická justice ukončila řízení o vydání katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta a čtyř ministrů jeho sesazené vlády k trestnímu stíhání do Španělska. Belgický soud k uzavření řízení přikročil poté, co španělský soudce zrušil evropský i mezinárodní zatykač na katalánské politiky. Ve Španělsku ale pětici Katalánců stále hrozí zatčení.

Carles Puigdemont
Zdroj: Reuters/RTBF Television

Podle původního scénáře mělo ve čtvrtek padnout rozhodnutí o vydání katalánských politiků do Španělska, kde jsou obviněni ze vzpoury kvůli svým snahám o nezávislost Katalánska.

Soudce španělského nejvyššího soudu Pablo Llarena ale 5. prosince zrušil evropské i mezinárodní zatykače na Puigdemonta a čtyři exministry, které vydala začátkem listopadu jiná španělská soudkyně.

Soud v Bruselu proto nyní advokátům obviněné pětice sdělil, že se řízení uzavírá.

Už 5. prosince belgická justice s okamžitou platností zrušila předběžná opatření vůči katalánským politikům, kteří předtím nemohli opustit Belgii. Museli hlásit změnu místa pobytu a být vyšetřujícím orgánům telefonicky k dispozici.

Carles Puigdemont a čtyři jeho ministři odjeli do Belgie poté, co Madrid koncem října převzal přímou správu nad Katalánskem, sesadil tamní regionální vládu a rozpustil katalánský parlament. Volby do něj Madrid vyhlásil na 21. prosince.

Španělsko by mohlo soudit separatisty jen za méně závážné činy

Zrušení evropského a mezinárodního zatykače vysvětlil před týdnem soudce Llarena mimo jiné tím, že je nutné, aby jejich činy posuzovala pouze justice ve Španělsku. Spolupráce belgických orgánů podle Lllareny není nutná, neboť politici dali najevo, že se hodlají vrátit dobrovolně. Kandidují totiž v nadcházejících volbách.

Podle tisku zrušil španělský soudce evropský zatykač z obavy, že belgická justice katalánské politiky vydá ke stíhání jen pro méně závažné trestné činy, než je vzpoura. Za tu hrozí politikům až 25 let, ale belgické právo takový pojem nezná. Proto se spekulovalo, že Belgie vydá Katalánce na základě obvinění ze zpronevěry veřejných fondů a že pro vzpouru už pak nebudou moci být souzeni.