Česká ambasáda v Londýně

Česká ambasáda v Londýně dostala přestavbou svěží tvář. Budova stojí na jedné z nejdražších ulic

V Londýně se večer slavnostně znovuotevře česká ambasáda. Oslavy ukončení dvouleté rekonstrukce za téměř 120 milionů korun doprovodí i světelná show. Stavba ze 70. let stojí na jedné z nejprestižnějších ulic nedaleko Kensingtonského paláce, kde žijí princ William a vévodkyně Kate.

 

Ambasáda patří v Británii ke známým a ceněným objektům. „Výsledkem rekonstrukce, která trvala bezmála dva roky, je svěží, omlazená tvář budovy velvyslanectví, která nechává vyniknout detailům,“ uvedl český velvyslanec v Londýně Libor Sečka.

Budova podle něj působí elegantně a velmi pozitivně. Fasáda ambasády přitom v důsledku statusu památky nedoznala zásadních změn a v rámci přestavby prošla hlavně očistou. Nově by mělo velvyslanectví být méně energeticky náročné. Čeští občané tam nyní najdou modernizované vízové oddělení.

Program slavnostního znovuotevření české ambasády v Londýně 2.29 MB

Během slavnostního znovuotevření budou moci hosté vstoupit kromě reprezentačních prostor i do zrekonstruovaného podzemního kinosálu. Na programu večera je kromě přehlídky současného českého umění také vystoupení světově uznávaného barmana Pavla Tvaroha a světelná show zvýrazňující architektonické prvky budovy.

Na ambasádu se nově sestěhovaly české vládní agentury pro cestovní ruch, obchod a investice. „CzechInvest pomáhá lákat zahraniční investory do ČR. Proto je pro nás nová lokalita úplně výborná. Jsme blíže centru Londýna, tím pádem blíže naším klientům a investorům,“ konstatovala ředitelka CzechInvest v Británii a Irsku Lucie Polášková.

V době brexitu má ambasáda hrát důležitou roli pro budoucí české zájmy. „Česká ambasáda je symbolem. Investice, která se uskutečnila, není jenom investicí do rekonstrukce ambasády, ale je to současně i investice do vztahů. Budujeme nové vztahy s Velkou Británií, v době brexitu dostanou nový charakter. A ambasáda je fantastický nástroj, který nám pomůže naše vztahy lépe rozvinout,“ je přesvědčen Sečka.


Původní podobu ve stylu brutalismu vtiskl komplexu na rohu Kensington Palace Gardens a Bayswater Road architekt Jan Šrámek a jeho spolupracovníci Jan Bočan a Karel Štěpánský. 

Původní, oceněnou budovu získali Slováci

Stavební práce skončily v roce 1970 a o rok později získalo tehdejší československé velvyslanectví nejprestižnější britskou cenu Královského institutu britských architektů (RIBA) za nejlepší stavbu vytvořenou v Británii zahraničními architekty.

Video Události
video

KGB využívala československé diplomaty z ambasády jako své agenty

Po rozpadu Československa připadla původní budova velvyslanectví Slovensku, zatímco čeští pracovníci obsadili prostory určené do té doby pro byty zaměstnanců, obchodní a konzulární oddělení. O dvě desetiletí později byl podle ministerstva zahraničí objekt ve špatném technickém stavu a neodpovídal potřebám a požadavkům resortu. Rekonstrukce začala v září 2015.