
Tisková konference po dalším kole jednání o brexitu
Britský vyjednavač David Davis ale právě v takový vývoj na summitu příští týden doufá; podle něj tedy bude možné začít vyjednávat i o dvouletém přechodném období, o něž má Británie zájem.
„Samozřejmě, že bychom chtěli, aby umožnili Michelovi vyjednávání rozšířit. Je na nich, zda tak učiní. Myslím, že je v zájmu Evropy i Spojeného království, aby to udělali,“ prohlásil Davis.
Barnier ale podobnou věc premiérům a prezidentům ostatních 27 států nenavrhne. Řídí se totiž stávajícím mandátem, podle kterého musí nejprve nastat „dostatečný pokrok“ v otázkách souvisejících s podobou samotného britského odchodu předtím, než bude možné začít vyjednávat o budoucnosti.

Události: Ani páté kolo rozhovorů nepřineslo pokrok
Finanční vyrovnání ve slepé uličce
Přesto po florentském projevu Mayové podle Barniera dostaly rozhovory novou dynamiku. „Věřím, že s politickou vůlí bude možné dostatečného pokroku dosáhnout v příštích dvou měsících,“ řekl. Rozhovory o budoucnosti by tak mohl odstartovat summit EU v prosinci.
Kromě finančního vyrovnání, kde tento týden týmy obou stran řešily jen technické otázky, se první kolo jednání soustředí také na zachování práv občanů EU v Británii po brexitu a na hraniční režim mezi Severním Irskem a Irskou republikou.
Britové o odchodu z EU rozhodli loni v referendu, země se mimo blok ocitne na konci března 2019. Vyjednávání jak o brexitu samotném tak o přechodném období a finální podobě vzájemných vztahů od obchodu po bezpečnostní a obrannou spolupráci by proto měla být nejspíš dokončena na podzim příštího roku tak, aby smlouvy mohly projít příslušným ratifikačním procesem.