Posun v nedohlednu. Londýn a Brusel ani v dalším kole jednání nedospěly k pokroku

Další kolo vyjednávání o podobě britského odchodu z Evropské unie nepřineslo zásadní posun, řekl unijní vyjednavač Michel Barnier. Nebude prý tedy moci příští týden na summitu navrhnout šéfům 27 ostatních unijních zemí, aby posunuli jednání do jejich druhé fáze, tedy k rozhovorům o budoucí podobě vzájemných vztahů, včetně obchodních.

Video Studio ČT24
video

Tisková konference po dalším kole jednání o brexitu

Britský vyjednavač David Davis ale právě v takový vývoj na summitu příští týden doufá; podle něj tedy bude možné začít vyjednávat i o dvouletém přechodném období, o něž má Británie zájem.

„Samozřejmě, že bychom chtěli, aby umožnili Michelovi vyjednávání rozšířit. Je na nich, zda tak učiní. Myslím, že je v zájmu Evropy i Spojeného království, aby to udělali,“ prohlásil Davis.

Barnier ale podobnou věc premiérům a prezidentům ostatních 27 států nenavrhne. Řídí se totiž stávajícím mandátem, podle kterého musí nejprve nastat „dostatečný pokrok“ v otázkách souvisejících s podobou samotného britského odchodu předtím, než bude možné začít vyjednávat o budoucnosti.

Video Události
video

Události: Ani páté kolo rozhovorů nepřineslo pokrok

Finanční vyrovnání ve slepé uličce

Ze tří klíčových témat této první fáze rozhovorů je zřejmě nejkomplikovanější otázka finančního vyrovnání. Barnier v této souvislosti dokonce poznamenal, že rozhovory se ocitly ve „slepé uličce“ a slova premiérky Theresy Mayové z Florencie o tom, že země uznává své finanční závazky, zatím nenašla svůj odraz ve vyjednávacích postojích britské strany. Podle Davise ale jistotu v těchto otázkách mohou přinést právě až rozhovory o budoucnosti.

Přesto po florentském projevu Mayové podle Barniera dostaly rozhovory novou dynamiku. „Věřím, že s politickou vůlí bude možné dostatečného pokroku dosáhnout v příštích dvou měsících,“ řekl. Rozhovory o budoucnosti by tak mohl odstartovat summit EU v prosinci.

Kromě finančního vyrovnání, kde tento týden týmy obou stran řešily jen technické otázky, se první kolo jednání soustředí také na zachování práv občanů EU v Británii po brexitu a na hraniční režim mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Britové o odchodu z EU rozhodli loni v referendu, země se mimo blok ocitne na konci března 2019. Vyjednávání jak o brexitu samotném tak o přechodném období a finální podobě vzájemných vztahů od obchodu po bezpečnostní a obrannou spolupráci by proto měla být nejspíš dokončena na podzim příštího roku tak, aby smlouvy mohly projít příslušným ratifikačním procesem.