Útočník z Turku se chtěl připojit k IS, tvrdí lidé, kteří s ním bydleli na ubytovně

Podezřelý z útoku ve finském Turku se zřejmě chtěl připojit k Islámskému státu (IS). Píše to finský server YLE s odkazem na výpovědi osob, které s Maročanem bydlely na ubytovně pro žadatele o azyl. Policie zároveň pochybuje, že Abdarrahmán Maškáh je jeho skutečné jméno. Muž popírá, že by byl terorista.

Pietní místo ve finském Turku
Zdroj: Reuters Autor: Lehtikuva Lehtikuva

„Máme důvody domnívat se, že tento muž při příchodu do naší země (v roce 2016) poskytl úřadům falešné informace,“ uvedl šéf vyšetřovatelů Markus Laine.

Server YLE napsal, že Maročan při vstupu do Finska sdělil, že se jmenuje Abdarrahmán Maškáh a že je mu 17 let. První půlrok strávil v ubytovně pro mladistvé, poté byl přestěhován do centra pro dospělé žadatele o azyl.

V ubytovně se ale sám chlubil, že úřadům nepodal pravdivé informace. Podle zdrojů YLE by mladíkovi, který v Turku zabil dvě ženy a osm lidí zranil, mohlo být v současnosti již přes 20 let. Německá média v úterý napsala, že Maškáh pobýval před příchodem do Finska v Německu pod různými identitami.

Ve Finsku byl údajný Maškáh od prosince 2016 v centru pro přijímání uprchlíků v Pansiu na předměstí Turku. Lidé z ubytovny si všimli jeho radikálních názorů a chování a oznámili to správcům zařízení, kteří informaci předali policii.

Podle spolubydlících se Maškáh zajímal o to, jakým způsobem se lze připojit k Islámskému státu, a na telefonu poslouchal - kromě hip hopu - kázání radikálních islámských duchovních. O Finech prý často mluvil jako o „bezvěrcích“.

Když ho někdo rozčílil, vyhrožoval mu Maročan smrtí. Svědci rovněž vypověděli, že chodil do posilovny a obecně se snažil zlepšit svou fyzickou kondici.

Hodně času trávil Maškáh ve Finsku se skupinou dalších asi pěti Maročanů. Právě tyto muže také finská policie podezírá z podílu na útoku v Turku a rovněž je zadržela. Maškáha policisté po útoku postřelili do nohy a zatkli.

Finská kontrarozvědka SUPO tento týden uvedla, že počátkem letošního roku dostala upozornění, že se Maročan radikalizoval. Sdělení ale podle ní neobsahovalo žádné konkrétní údaje o případných plánech Maškáha spáchat atentát.