Asad se bude za své „hrozné“ činy zodpovídat, slíbil Trump

Americký prezident Donald Trump zdůraznil, že není žádným „obdivovatelem“ syrského prezidenta Bašára Asada. Před novináři v Bílém domě zároveň řekl, že Asad se musí za své „hrozné“ zločiny zodpovídat.

„Nejsem žádným Asadovým obdivovatelem. Samozřejmě si myslím, že to, co této zemi (Sýrii) a lidstvu udělal, je strašné. (…) Nejsem někdo, kdo se na to bude dívat a nechá ho odejít po tom, co se snažil udělat a co mnohokrát udělal,“ prohlásil podle agentury AFP Trump na společné tiskové konferenci s libanonským premiérem Saadem Harírím.

Šéf Bílého domu po jednání s Harírím také ocenil úsilí Libanonu ochránit své hranice před Islámským státem a dalšími radikálními skupinami, které se snaží v této blízkovýchodní zemi získat opěrné body. V této souvislosti také Bejrútu slíbil další pomoc Spojených států.

„Americká podpora může pomoci zajistit, aby libanonská armáda byla jediným obráncem, kterého Libanon potřebuje,“ prohlásil podle agentury Reuters Trump.Prezident USA rovněž označil za hrozbu pro celý Blízký východ militantní šíitské hnutí Hizballáh. „Hizballáh je hrozbou pro libanonský stát, pro libanonský lid a pro celý region,“ řekl. „Tato skupina rozšiřuje svůj vojenský arzenál a hrozí rozpoutáním nového konfliktu s Izraelem,“ dodal.

Odsoudil zároveň podporu, kterou Hizballáhu poskytuje Írán a tím „živí humanitární katastrofu v Sýrii“. Spojené státy již delší dobu řadí Hizballáh mezi teroristické organizace.