Zabití muže a zajetí rukojmí v Melbourne se vyšetřuje jako teroristický čin

Australská policie přistupuje k případu zastřelení jednoho muže a zajetí rukojmí na jihu Melbourne jako k „teroristickému činu“, prohlásil australský premiér Malcolm Turnbull. K útoku, který Turnbull odsoudil jako „šokující a zbabělý“, se v pondělí přihlásila radikální organizace Islámský stát.

Zásah policie a záchranných složek v Melbourne
Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: Gui Qing

Devětadvacetiletý Yacqub Khayre držel v obytném domě v Brightonu na předměstí Melbourne jednu ženu jako rukojmí a předtím ve vchodu do objektu zastřelil jednoho muže. Po neúspěšném vyjednávání útočníka policie zastřelila.

„Jedná se o teroristický útok a tato událost zdůrazňuje, že je třeba, abychom byli neustále ostražití, nikdy se nenechali zastrašit a vždy vzdorovali islamistickému terorismu,“ řekl předseda australské vlády Malcolm Turnbull.

Malcolm Turnbull

Malcolm Turnbull

australský premiér

„Tento teroristický útok spáchal známý zločinec, který byl nedávno podmínečně propuštěn. Je to šokující, zbabělý zločin.“

Malcolm Turnbull

australský premiér

Australská policie uvedla, že vyšetřuje obléhání v Melbourne jako teroristický čin poté, co se Islámský stát přihlásil k odpovědnosti za útok prostřednictvím své agentury Amak. Identifikovala Khayreho jako 29letého australského občana somálského původu a uvedla, že vyšetřuje, zda měl nějaké spojení s IS. Místní televize nicméně uvedla, že se pachatel hlásil i k teroristické síti Al-Káida.

Žena držená jako rukojmí nebyla zraněna 

Komisař Graham Ashton uvedl, že Khayre si na pondělí sjednal schůzku s dívkou z eskortní služby u bloku bytových domů v pobřežní čtvrti Melbourne v Brightonu. Po jejím příjezdu zastřelil recepčního a ženu několik hodin držel jako rukojmí, než vyběhl z budovy a pustil se do přestřelky s policií, v níž byl zabit.

Žena vyvázla nezraněna. Tři policisté, kteří utrpěli střelná zranění, nejsou v ohrožení života, řekl Ashton.

Khayre byl policii z minulosti známý. Podle policejních představitelů byl během pondělního útoku v podmínce kvůli násilnému vtrhnutí do domu. Khayre se také dostal do středu pozornosti australské protiteroristické policie v roce 2009, kdy byl jedním z pěti mužů obviněných z toho, že chystali útok na základnu armády v Sydney. Tři muži byli v případě odsouzeni, zatímco Khayre a pátý obžalovaný byli osvobozeni.

Nejvyšší soud v provincii uvedl, že Khayre navštěvoval modlitebnu v Melbourne, považovanou policií za „inkubátor“ extremismu.

Podle soudních dokumentů Khayre emigroval ještě jako dítě se svou rodinou do Austrálie přes uprchlický tábor v Keni v rámci humanitárního programu a později se stal australským občanem. Kriminalisté navštívili dům Khayreho rodiny na předměstí Melbourne Roxborough Park.

Před třemi roky držel útočník rukojmí v kavárně v Sydney

Austrálie jako spojenec Spojených států je od roku 2014 ve zvýšené pohotovosti kvůli útokům domácích radikálů, vracejících se z bojů na Blízkém východě nebo jejich příznivců. Policie v posledních letech odhalila několik spiknutí.

V prosinci 2014 během 17hodinového obléhání populární kavárny v Sydney útočník zabil jednoho z rukojmích. Další rukojmí zabila kulka policejního komanda při útoku na kavárnu. Policie i v tomto případě na místě zabila střelce, který podle dalšího vyšetřování nebyl členem žádného teroristického uskupení a jednal sám. Australská policie také zatkla šest lidí, kteří plánovali bombové útoky v Melbourne o loňských Vánocích.