Jsme připraveni spolupracovat s USA na řešení syrské krize, říká Lavrov

Moskva je připravena spolupracovat se Spojenými státy na řešení krize v Sýrii. Podle ruských tiskových agentur to uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusko před časem odsoudilo Washington za ostřelování syrské letecké základny Šajrát, které označilo za akt agrese.

Rex Tillerson a Sergej Lavrov
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Ruské úřady opakovaně uvádějí, že jsou ochotny znovu navázat spolupráci se Spojenými státy v otázce řešení šest let trvajícího konfliktu v této blízkovýchodní zemi. Moskva stojí na straně autoritářského režimu syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Washington podporuje protivládní povstalce.

Vztahy narušil americký odvetný útok

Špatné vztahy mezi oběma členy Rady bezpečnosti OSN se tento měsíc ještě zhoršily, když americký prezident Donald Trump v reakci na chemický útok v severosyrském městě Chán Šajchún nařídil ostřelovat leteckou základnu damašského režimu nedaleko Homsu. Rusko to tehdy stejně jako Írán a Sýrie označilo za „akt agrese, který hrubě porušuje mezinárodní právo a chartu OSN“.

Za chemický útok je podle Washingtonu zodpovědný Asad. Rusko i Sýrie ale tvrdí, že plyn, který u Chán Šajchúnu zabil kolem 80 lidí, unikl po bombardování ze skladu zbraní povstalců.

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov v sobotu uvedl, že doufá, že se syrská opozice zúčastní nadcházejících mírových jednání. Ta by se měla uskutečnit 3. a 4. května v kazašské Astaně.