Bratislavou šel mohutný průvod proti korupci. Připomněl Gorilu i Bašternáka

Jeden z největších protestů svého druhu na Slovensku za poslední roky se v úterý konal v Bratislavě. Podle odhadů policie se tam více než pět tisíc lidí zapojilo do pochodu a shromáždění proti korupci. Akci zorganizovali studenti, kteří tím chtěli poukázat na údajné neřešení korupčních kauz, a podpořily ji největší opoziční strany.

Demonstrace proti korupci v Bratislavě
Zdroj: Reuters Autor: David W Cerny

Účastníci vybídli ministra vnitra, policejního prezidenta či speciálního prokurátora k rezignaci. Dav skandoval hesla proti premiérovi Robertu Ficovi. 

„Dost bylo Fica“ nebo „Chceme lepší zemi“ skandovali lidé během pochodu slovenskou metropolí, který předcházel shromáždění na jednom z náměstí, kde se v roce 1989 během takzvané sametové revoluce konaly protikomunistické mítinky.

„Naše země není pro nás, jsme nuceni odcházet. Pochodujeme nejenom za naše rodiče, ale i za nás. Naši rodiče už jednou bojovali za nás. Myslíme si, že korupce je jedním z problémů. Peníze našich rodičů putují do kapes oligarchů. Vláda a prokuratura korupci neřeší,“ řekli z pódia hlavní organizátoři akce, středoškolští studenti Karolína Farská a Dávid Straka.

Kromě studentů vystoupili s projevy také umělci, včetně známého slovenského herce Maroše Kramára.

Organizátoři: Vyšetřete Gorilu i Bašternáka

Pořadatelé protikorupčního pochodu zařadili mezi své požadavky kromě demise zmiňovaných funkcionářů i vyšetření aféry Gorila, která je spojována s podezřeními z uplácení politiků a vysokých státních úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 za vlády premiéra Mikuláše Dzurindy.

Demonstrace proti korupci v Bratislavě
Zdroj: Reuters
Autor: David W Cerny

Aféra, která je pojmenovaná po dokumentech uniklých na internet, vyvolala v zemi sérii demonstrací už v roce 2012. Kauza dosud nebyla vyšetřena, úřady ani nepotvrdily pravdivost zmiňovaných informací a Penta nařčení z nekalého jednání od začátku odmítá.

Dalším požadavkem organizátorů protestu je vyšetření kauzy pojmenované po podnikateli Ladislavu Bašternákovi, který byl dříve obviněn z daňových deliktů. Bašternák na sebe upozornil i v souvislosti s obchodními aktivitami se slovenským ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Premiér Fico si od Bašternáka zase pronajal luxusní byt v prestižní bratislavské čtvrti.

Slovensko si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce za loňský rok pohoršilo o čtyři místa a skončilo na 54. příčce. Ze států evropské osmadvacítky horší výsledek než Slovensko zaznamenalo jen šest států.

Fico, který je nejdéle sloužícím slovenským premiérem, v uplynulých měsících opakovaně vybídl k potlačování korupce. Zintenzivnění boje proti korupci si nynější Ficova koaliční vláda zařadila i do svého programového prohlášení. Kritici ovšem tvrdí, že kauzy většinou „vyšumí“ nebo jejich vyšetřování trvá dlouhou dobu.