Británie má plán, jak nahradit desetitisíce evropských zákonů

Ministr pro brexit David Davis v britském parlamentu představil podrobnosti k vládnímu návrhu zákona, který by měl zrušit zákon o Evropských společenstvích z roku 1972. Tím se Británie stala členem předchůdce Evropské unie. Zákon by měl zároveň přenést do britského právního řádu platné normy EU, které by následně bylo možné „doplnit, zrušit či vylepšit“. Týkat se budou různých oblastí, od životního prostředí po práva pracujících.

Video Události
video

Londýn zveřejnil jízdní řád pro brexit

Zákon, který chystá vláda premiérky Theresy Mayové v souvislosti s odchodem Británie z EU, zruší podle Davise nadřazenost unijních zákonů nad těmi britskými a poskytne podnikům i britským spotřebitelům právní jistotu v den, kdy Británie opustí EU. Firmy budou vědět, že se „pravidla nezměnila přes noc“, uvedl Davis.

Hlavním účelem normy je převést naráz do britského právního řádu asi dvacet tisíc evropských zákonů, které by následně parlament přezkoumal a buď zachoval, upravil, nebo zcela zrušil. Podle britských odborníků bude nutné změnit zhruba tisíc evropských norem.

Unijní právo proniklo v Británii prakticky do všech odvětví života. Podle představitelů parlamentní knihovny, které citovala BBC, půjde patrně o „jeden z největších legislativních projektů, jaké kdy byly ve Spojeném království realizovány“. Komise Sněmovny lordů uvedla, že převádění zákonů je „jedinečná výzvou“ vzhledem k množství norem, které se za několik desetiletí britského členství v EU nashromáždily.

Klíčovou snahou britské vlády je podle čtvrtečního Davisova prohlášení vymanit Británii z pravomocí Soudního dvora Evropské unie a vrátit moc do rukou soudů ostrovní monarchie.

„Naše zákony se budou dělat v Londýně, Edinburghu, Cardiffu a Belfastu a vykládat je nebudou soudci v Lucemburku, ale soudci napříč Spojeným královstvím,“ řekl ministr pro brexit poslancům.

Premiérka Mayová ve středu dopisem předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi oficiálně oznámila záměr Londýna opustit EU. Zahájila tím přípravy vyjednávání podmínek takzvaného brexitu, které by mohlo začít na přelomu května a června a skončit vlastním odchodem Británie z Unie na jaře 2019.

Zákon, který ve čtvrtek v parlamentu Davis představil, vstoupí v platnost právě dnem odchodu Británie z Evropské unie.