Archeologové si částečně oddechli. IS nestačil v Palmýře dokončit dílo zkázy

Odborníci odhalují v syrské Palmýře škody, které zde napáchali islamisté během tří měsíců, kdy se jim nad městem podařilo opět získat kontrolu. Podle prvních odhadů ale nestihli poničit tolik památek jako během jejich prvního, zhruba ročního plenění.

Video Události
video

Události: Archeologové odhalují škody v Palmýře

„Mysleli jsme, že situace bude mnohem horší, domnívali jsme se, že IS dokončí dílo zkázy z první okupace,“ uvedl ředitel syrské vládní agentury pro antické památky a muzea Mamún Abdalkarím.

Bojovníci z IS obsadili Palmýru (v arabštině Tadmur) poprvé v květnu 2015 a drželi ji do loňského března. Poté ji znovudobyli loni v prosinci. Už při první okupaci ale radikálové ve městě, které je od roku 1980 zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO, poničili mnoho cenných historických památek.

„Velmi jsme se obávali, že kompletně zničí římské divadlo,“ uvedl ředitel syrských antických památek. Z lednových satelitních snímků totiž vyplynulo, že radikálové z IS poškodili mimo jiné právě část divadla ze druhého století. Poničen byl podle lednových snímků i tetrapylon, tedy sloupoví ze 3. století, které stojí před divadlem.

„Kromě předchozího poškození se zdá stav divadla dobrý,“ uvedl Abdalkarím. Podle něj bude moci být zničená sekce zrestaurována, jako už tomu jednou bylo, než byla znovu poškozena. Také historická citadela na předměstí Palmýry je podle šéfa památek v celkem dobrém stavu.

Během první okupace vyhodili islamisté do vzduchu Bellův chrám nebo Vítězný oblouk. Vzácné sochy a artefakty rozprodali na černém trhu. S postupnou obnovou toho, co zbylo, pomáhají i evropští archeologové s využitím moderních technologií.

S opravou poničených památek pomáhají moderní technologie
Zdroj: ČT24

Palmýra je důležitá i z vojenského hlediska - jako symbol a strategický bod. Při posledním boji o ni, který vedla syrská armáda se vzdušnou podporou Moskvy, zemřelo podle ruského ministerstva obrany na tisíc islamistů. „Teď můžeme pokračovat v osvobozování okolí. A pak směrem na Dajr az-Zaurk,“ ujištuje velitel syrské armády Sámer Dib.

Kromě Dajr az-Zauru, kde islamisté drží v obklíčení část syrských jednotek, je dalším klíčovým místem samotné centrum organizace Islámský stát v Sýrii – Rakká. O silnici, která k ní vede právě od Dajz az-Zauru, už bojují s islamisty i povstalci podporovaní Západem.