Rumunský ministr spravedlnosti kvůli nařízení o korupci rezignoval

Rumunský ministr spravedlnost Florin Iordache rezignoval. Učinil tak po masových protestech proti nařízení, kterým chtěla vláda zrušit trestnost některých korupčních činů. Rumunský ústavní soud oznámil, že se dekretem již nebude zabývat, protože v mezidobí ho kabinet stáhnul.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Protesty v Rumunsku protestují. I po rezignaci ministra spravedlnosti

Demisi ministra spravedlnosti označil dříve za nedostatečnou prezident Klaus Iohannis, který se sám aktivně zapojil do statisícových protestů proti nařízení. To mělo zrušit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení.

Opozice žádala odchod celé vlády. Hlasování o nedůvěře v parlamentu ale ve středu sociálnědemokratický kabinet díky své většině v zákonodárném sboru ustál.

Pod tlakem série demonstrací vláda už v neděli od svého záměru upravit trestní zákoník ustoupila. Stažený dekret by pomohl i souzenému předsedovi sociálních demokratů Liviu Dragneaovi.

Stížnostmi se soudy už zabývat nebudou

Ústavní soud již nebude rozhodovat o stížnosti, kterou na nařízení podal ombudsman Victor Ciorbea. Ten zpochybnil, zda byly naplněny podmínky pro jeho přijetí ve zrychleném řízení. Předseda soudu sdělil, že se dekretem zabývat nebudou, protože již neexistuje.

Ve středu soud zamítl jiné dvě stížnosti - prezidenta a úřadu pro dohled nad justicí CSM. Premiér podle soudu v zásadě nepřekročil své pravomoci.