Další pumový útok v Bagdádu během několika dní. Nejméně 35 mrtvých

Nejméně 35 lidí zahynulo v Bagdádu při pumovém útoku v převážně šíitské čtvrti Sadr. Exploze nálože nastražené v automobilu zranila nejméně 61 dalších osob. S odvoláním na iráckou policii a lékaře to uvedla britská BBC. K útoku se přihlásili ozbrojenci z takzvaného Islámského státu (IS). Atentát se stal v době zahájení oficiální návštěvy francouzského prezidenta Françoise Hollanda v Iráku. Ten uvedl, že letošní rok bude „rokem vítězství nad terorismem“. 

Místo útoku v bagdádské čtvrti Sadr
Zdroj: Reuters Autor: Ahmed Saad

Mezi zabitými je mnoho námezdních dělníků, kteří podle zdrojů agentury AFP čekali na přidělení práce na přeplněném náměstí ve čtvrti Sadr na severovýchodě Bagdádu. Podle agentury AP byl v místě exploze kromě skupiny dělníků i trh s ovocem a zeleninou a také policejní stanoviště.

Jak uvedl irácký premiér Hajdar Abádí, útočník předstíral, že si chce najmout dělníky, a když se muži kolem něj shromáždil, své auto odpálil.

Šíité jsou často terčem radikálů z Islámského státu (IS), ale i z dalších sunnitských skupin. Podle nich jsou šíité odpadlíci od muslimské víry. Islamisté mají nejspíš na svědomí i sobotní pumové útoky, při nichž v Bagdádu zahynulo 29 lidí.

Místo výbuchu v bagdádské čtvrti Sadr
Zdroj: Reuters
Autor: Ahmed Saad

Například loni 11. května otřáslo iráckou metropolí hned několik pumových útoků, k nimž se přihlásil IS. Při prvním z nich u tržiště ve čtvrti Sadr zahynulo asi sedmdesát lidí. Při dvou dalších na severu a západě města přišlo o život nejméně třicet osob. Dalších několik desítek lidí bylo zraněno.

Irácké úřady loni v prosinci odstranily zejména na východě Bagdádu několik bezpečnostních kontrolních stanovišť, snažily se tak místním obyvatelům ulehčit komplikovanou dopravu po městě.

Hollande: Rok 2017 bude rokem vítězství nad terorismem

Francouzský prezident při své návštěvě Iráku uvedl, že bojovat dál proti radikálům z hnutí Islámský stát znamená předcházet i v roce 2017 teroristickým útokům ve Francii. Prohlásil to během setkání s francouzskými vojáky, kteří v Iráku působí v mezinárodní vojenské operaci proti IS. Hollande také podle agentury AFP usoudil, že rok 2017 bude „rokem vítězství nad terorismem“.

Francois Hollande s iráckým premiérem Hajdarem Abádím
Zdroj: Reuters

Prezident se tak vyjádřil krátce před setkáním s nejvyššími iráckými představiteli. Irácký premiér Hajdar Abádí koncem prosince řekl, že zlikvidovat IS v Iráku potrvá tři měsíce. K předchozímu tvrzení jednoho velitele koaliční armády vedené Spojenými státy, že koalici potrvá likvidace IS v Iráku a Sýrii asi dva roky, premiér řekl, že Američané jsou moc pesimističtí.

Francie je po USA druhým největším přispěvatelem do mezinárodní koalice. Od svého zapojení v roce 2014 francouzská armáda uskutečnila více než tisíc leteckých úderů a zničila asi 1700 objektů v Iráku či Sýrii, kde IS také působí.

Kromě čtrnácti stíhaček typu Rafale, které vzlétají z Jordánska a Spojených arabských emirátů, má Francie v Iráku kolem 500 vojáků. Ti pomáhají iráckým silám jako instruktoři a poradci. Do bojů se ale podle Paříže přímo nezapojují.