Velvyslanec: Molenbeekem se nebojím projít, někde bych ale večerní návštěvu rozmlouval

91 minut
Hydepark 90’: Bezpečnost Belgie i Evropy pohledem českého velvyslance
Zdroj: ČT24

Je velvyslancem v zemi, kde se bezpečnost a hrozba terorismu staly takřka každodenním tématem. Podobně jako další lidé žijící v Bruselu už Jaroslav Kurfürst několik měsíců vídá ozbrojené vojáky jako nutnou kulisu jednoho z nejvíce kosmopolitních měst. Podle něj však  vláda přistupuje k hrozbám s maximálním úsilím – od loňského ledna například přijala v rámci zákonů na 30 speciálních opatření. Jak Brusel bojuje s nálepkou nejistého místa a vrací sám sobě vlídnou tvář, popisoval český ambasador v pondělní Devadesátce na ČT24.

Nejprve posloužila jako zázemí pařížských atentátníků, záhy už teror v belgické metropoli udeřil přímo. Když ke krvavým útokům došlo v Bruselu už v březnu, jeho následky v podobě mimořádných opatření lidé spatřují každý den. Ve městě platí třetí bezpečnostní stupeň ze čtyř. Nejvyšší město zažilo právě po březnových atentátech, masakru v Paříži nebo dřívějších útocích na židovské muzeum.

„Jsme na stupni 3, tedy probíhá standardní život, nicméně na ulici je vidět spousta vojáků na ulici. Vláda se tím snaží veřejnost symbolicky ujistit, že koná,“ uvádí velvyslanec. To hlavní totiž probíhá stále na úrovni zpravodajských služeb a jejich monitorovací činnosti.

„Vláda urazila velký kus cesty. Zlomovým momentem byl leden 2015, kdy bezpečnostní složky odvrátily pokus o útok na policii ve městě Verviers. Bylo přijato 12 opatření, po atentátech v Paříži dalších 18, mimo jiné právě intenzivnější spolupráce s ostatními zpravodajskými službami,“ dodává velvyslanec.

Voják v ulicích Bruselu
Zdroj: Reuters

První z březnových incidentů se odehrál okolo osmé ráno v odletové hale mezinárodního letiště Zaventem, kde se odpálila dvojice sebevražedných atentátníků. O hodinu později pak třetí útočník odpálil výbušný systém na svém těle ve stanici metra Maalbeek – poblíž sídel evropských institucí.

Teroristé zabili 32 lidí a na 340 zranili. K sérii útoků se přihlásila skupina napojená na takzvaný Islámský stát. V celé zemi byl omezen vstup do veřejných institucí a ochromena byla také doprava. Byly přerušeny domácí i zahraniční vlakové spoje, omezil se provoz na nádražích i mezinárodních letištích.

Belgické úřady také posílily bezpečnost v samotném Bruselu a vyslaly do hlavního města dalších 225 vojáků. Takřka okamžitě také zasáhly v nechvalně proslulých hnízdech radikálního islámu, zejména čtvrti Molenbeek. Jak se v ulicích města cítí člověk, který se zde dennodenně pohybuje?

„To záleží na míře odvahy člověka. Já jsem ve čtvrti Molenbeek byl, jsem v kontaktu s tamní starostkou. Určitě bych se tam nebál projít, ale je pravda, že jsou čtvrti, kde bych doporučení strávit večer asi zvážil,“ dodává Kurfürst.

2 minuty
Bruselská čtvrť Molenbeek je evropskou křižovatkou radikálů
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet žádostí o azyl v Německu prudce klesl

Čerstvé německé statistiky ukazují prudký pokles žádostí o azyl v Německu. Koaliční vláda to přičítá přísnějším migračním pravidlům. Požaduje jejich zavedení i napříč Evropskou unií. V Bavorsku se kvůli tomu příští týden sejdou ministři vnitra podobně smýšlejících evropských států včetně České republiky.
před 1 hhodinou

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 10 hhodinami

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Neuschwanstein a megality v Carnacu přibyly na seznam UNESCO

Známý německý zámek Neuschwanstein a tři další sídla bavorského krále Ludvíka II., stejně jako megalitické řady v Carnacu na západě Francie, byly zapsány na seznam kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO.
před 12 hhodinami

Rusové zabíjeli v Černovicích na západě Ukrajiny, mrtvé hlásí i východ země

Rusko podniklo další masivní dronový a raketový útok na Ukrajinu, již třetí noc po sobě. Cílem se stala města po celé zemi včetně západu. Několik mrtvých a přes dvacet zraněných je v Černovicích na západě země, zranění jsou taktéž i v západoukrajinském Lvově či v Charkově na východě. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zaútočilo Rusko téměř šesti sty drony a 26 raketami. Další mrtvé hlásí východ Ukrajiny po ruském ostřelování i vzdušných útocích během dne.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
před 16 hhodinami

Europoslanci v Událostech, komentářích debatovali o síle EK po hlasování o nedůvěře

Evropská komise tento týden ustála hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu. O významu hlasování i přínosu pro šéfku EK Ursulu von der Leyenovou v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem diskutovali europoslanci Filip Turek (za Přísahu a Motoristy), Veronika Vrecionová (ODS), Danuše Nerudová (STAN), Kateřina Konečná (KSČM), Ivan David (SPD), Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek. Dostali se také k zelené politice nebo očekávanému americkému dopisu se sazbou cel pro EU.
před 16 hhodinami

Trump v Texasu ocenil reakci na povodně. Čelil ale kritice

Americký prezident Donald Trump při návštěvě texaského regionu Hill Country postiženého bleskovými povodněmi obhajoval reakci státu a federální vlády. Trump ocenil práci guvernéra Texasu Grega Abbotta a ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemové. Zároveň ale čelil kritice, zda varování obyvatel nepřišlo příliš pozdě, což Trump odmítl a reagoval na otázky novinářů rozhořčeně, napsala agentura Reuters.
před 17 hhodinami
Načítání...