Otřesy v Japonsku sílí, kvůli poslednímu zemětřesení platilo varování před tsunami

Zemětřesení o síle 7,4 stupně Richterovy škály zasáhlo oblast u japonského města Kumamoto na ostrově Kjúšú. Bylo vydáno varování před vlnou tsunami. Jihozápad země už předtím zastihla série slabších otřesů, které si vyžádaly nejméně devět mrtvých a několik stovek zraněných. Zřítila se řada budov, jaderné reaktory ale vyvázly beze škod. Evakuováno bylo 30 tisíc lidí.

Nové silné otřesy byly opět zaznamenány v blízkosti města Kumamoto a jejich střed byl v hloubce čtyřicet kilometrů. Úřady varovaly před tsunami, která by mohla dosahovat jednoho metru, nakonec ho ale zrušily.

Podle zpravodaje BBC v Tokiu je možné, že někteří lidé uvízli pod troskami zřícených budov. Na některých silnicích vznikly trhliny. Tisíce lidí v obavách z dalších otřesů vyšly do ulic a parků.

Čtvrteční otřesy začaly před půl desátou tamního času a trvaly 30 sekund. Po 40 minutách přišly další o síle 5,7 stupně a následovala řada menších.

„Na japonské poměry je to zemětřesení relativně slabé, nicméně na ostrově Kjúšú nejsou takto silná zemětřesení zpravidla v tak malé hloubce,“ vysvětluje seismolog Aleš Špičák, proč mají aktuální otřesy horší následky než mnohdy silnější zemětřesení. 

Japonský premiér Šinzó Abe novinářům řekl, že úřady nyní mapují situaci. „Soucítím se všemi zraněnými a rád bych vyjádřil soustrast blízkým obětí tohoto neštěstí. Bezpečnost lidí je pro nás prioritou a do záchranných prací zapojíme všechny síly, které je potřeba,“ uvedl premiér.

Úřady již oznámily, že zahynulo devět lidí, bilance obětí ale ještě může růst. Zemětřesení si vyžádala přes 800 zraněných, z toho 53 vážně. Přes 30 tisíc lidí muselo opustit své domovy. Kolem 16 tisíc domácností bylo bez elektřiny a 38 tisíc domů bez plynu. Částečně se zastavila vlaková doprava. 

Desetitisíce lidí z postižené oblasti strávily noc na ulicích v obavách z další vlny zemětřesení. Zatím nevíme, kolik lidí je uvězněno pod troskami, úřady nevylučují, že tam ještě nějací mohou být. Dobrá zpráva je, že nehrozí přívalové vlny.
Barbora Šámalová
asijská zpravodajka ČT

V noci kamery zachytily záchranu osmiměsíční holčičky z trosek ve městě Mašiki, které se nachází poblíž epicentra zemětřesení a patřilo k nejhůře postiženým oblastem. Matka, dědeček, babička a starší bratr děvčátka byli v okamžiku otřesů v obývacím pokoji a kuchyni a všichni zemětřesení přežili, napsala agentura AFP. Malá holčička, která spala v jiném pokoji, byla z domu vynesena zhruba šest hodin po otřesech.

V oblasti, kde zemětřesení udeřilo, je celkem 5 jaderných reaktorů. Podle úřadů ale žádný z nich nebyl poškozen. Dva jsou v provozu a další tři byly před časem odstaveny kvůli inspekci.

Nešlo se udržet na nohou

„Papíry, knihy, květinové vázy a vše ostatní popadalo na zem,“ řekl NHK jeden z představitelů úřadů v postižené oblasti. „Otřesy byly tak silné, že jsem nemohl ani stát,“ popsal agentuře AP zástupce policie v Kumamoto. U některých budov se zřítily stěny či stropy, rozbila se okna.

Podle NHK bylo večerní otřesy možné cítit tak silně jako ty z 11. března 2011, kdy dosáhly na devět stupňů. Následná přívalová vlna tsunami si tehdy vyžádala skoro 19 tisíc obětí a nezvěstných, 410 tisíc lidí muselo být evakuováno. Vážně poškozena byla jaderná elektrárna ve Fukušimě, z níž unikla radiace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čínská Temu podle EK dost nebrání prodeji nelegálních produktů, hrozí jí pokuta

Čínský internetový prodejce Temu porušuje pravidla Evropské unie, protože nedělá dost pro to, aby zabránil prodeji nelegálních produktů na své platformě. V předběžném závěru vyšetřování to v pondělí uvedla Evropská komise (EK). Pokud se zjištění potvrdí, mohla by Temu dostat pokutu až šest procent z globálního ročního obratu. Společnost ještě může na závěry vyšetřování v příštích týdnech reagovat, přesnou lhůtu ale Komise neuvedla.
13:48Aktualizovánopřed 1 mminutou

Kyjev hlásí po ruském útoku několik zraněných, mezi nimi je i dítě

Několik obyvatel výškového domu v Kyjevě utrpělo v noci na pondělí zranění při náletu ruských dronů. Údaje o jejich počtu se liší, šéf městské vojenské správy Tymur Tkačenko informoval o osmi zraněných, starosta Vitalij Klyčko a ukrajinská policie pak o pěti. Kvůli ruskému letectvu vzlétly polské stíhačky. Litevské úřady mluví o neidentifikovaném dronu, který do Litvy ráno přiletěl z Běloruska. Tento měsíc se u hranic obou zemí zřítil dron, který byl později rozpoznán jako ruský.
08:51Aktualizovánopřed 1 mminutou

Thajsko a Kambodža se dohodly na příměří

Vedoucí představitelé Thajska a Kambodže se v pondělí dohodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří s cílem ukončit pohraniční střety, uvedl podle Reuters malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednáních mezi oběma zeměmi. Má začít platit o půlnoci tamního času. Právě Malajsie schůzku obou zemí zprostředkovala. Thajsko a Kambodža proti sobě vedly několik dní boje na hranicích. Schůzky se účastnili i zástupci Spojených států a Číny.
10:38Aktualizovánopřed 9 mminutami

Putinovi zkrátím lhůtu na ukončení rusko-ukrajinské války, hrozí Trump

Americký prezident Donald Trump chce zkrátit padesátidenní lhůtu, kterou dal v polovině července ruskému vládci Vladimiru Putinovi k ukončení jeho agrese proti Ukrajině. Šéf Bílého domu před jednáním s britským premiérem Keirem Starmerem ve Skotsku zopakoval, že ho Putin velmi zklamal. Odpoledne Starmer dorazil na schůzku do Trumpova resortu Turnberry v Ayrshire, napsal server BBC.
před 10 mminutami

OSN podle Izraele v Gaze rozdala jídlo ze 120 kamionů, mrtvých ale přibývá

Úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT prohlásil, že OSN a další mezinárodní organizace v neděli v Pásmu Gazy vyzvedly a distribuovaly potravinovou pomoc z více než 120 kamionů. Z Gazy jsou ale přitom hlášena další úmrtí v důsledku hladu. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý týden situaci popsal jako „masové hladovění způsobené člověkem“. Dvě izraelské lidskoprávní skupiny uvedly, že Izrael v Gaze páchá genocidu.
11:37Aktualizovánopřed 17 mminutami

Poslední krok k suverenitě i základ neutrality. Rakousko si připomnělo výročí „státní smlouvy“

Rakousko si v neděli připomnělo 70 let od obnovení suverenity. Takzvaná státní smlouva vedla ke sjednocení země i odchodu okupačních vojsk spojeneckých armád. Podepsána byla na horním zámku Belvedere 15. května 1955, avšak v platnost vstoupila až 27. července. Dokument podle historika Wolfganga Muellera představuje poslední krok na cestě Rakouska k suverénnímu státu po druhé světové válce. Kromě toho se ale tehdy zrodila i dodnes platná neutralita. V NATO tak alpský stát dosud není, i když ho alianční státy obklopují. Ministryně zahraničí Beate Meinlová-Reisingerová však připustila, že o možném členství v Alianci by Rakousko mohlo debatovat. Většina obyvatel země si nicméně neutrality stále váží a vnímá ji jako výhodu.
před 3 hhodinami

Při nehodě vlaku v Německu zemřel i strojvedoucí, zraněných je 41

Mezi třemi oběťmi nedělního železničního neštěstí v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa je i strojvedoucí a spolupracovník společnosti Deutsche Bahn (DB), informovala agentura DPA s odvoláním na okresní velitelku hasičů. Zranění utrpělo 41 lidí, vícero z nich vážná. Příčinou vykolejení vlaku byl zřejmě sesuv půdy. Zatím není jasné, jak dlouho bude trať v místě uzavřena, funguje náhradní doprava.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

NASA dál propouští, peníze mají směřovat k Marsu

Americká vesmírná agentura NASA přijde o přibližně 3900 zaměstnanců. Má jít o součást rozsáhlé snahy prezidenta Donalda Trumpa o snížení počtu federálních zaměstnanců. Rozpočet agentury by se měl podle agentury AFP zaměřit hlavně na dva cíle, které prezident prosazuje – pilotované mise na Měsíc a Mars.
před 3 hhodinami
Načítání...