V centru Istanbulu vybuchla nálož, zemřeli čtyři lidé

Při sebevražedném útoku v centru tureckého Istanbulu zemřeli nejméně čtyři lidé a sám atentátník, dalších 36 osob utrpělo zranění, řekl ministr zdravotnictví Mehmet Müezzinoglu, podle nějž je nejméně sedm zraněných ve vážném stavu. Mezi oběťmi jsou nejméně dva Izraelci a také dva občané USA. Turecké úřady ze spáchání útoku podezírají separatisty ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). 

Policie kontroluje oblast po sebevražedném bombovém útoku v centru Istanbulu
Zdroj: Reuters

Netanjahu připustil, že při útoku byl možná zabit ještě třetí izraelský občan. Izrael se podle něj snaží ujistit, zda byli Izraelci terčem útoku, ale dosud tomu nic nenasvědčuje. Mezi 36 zraněnými jsou také Izraelci a občané Irska, Islandu, Íránu a SAE. Čeští občané podle dosavadních poznatků mezi mrtvými ani zraněnými nejsou, uvedl český generální konzul v Istanbulu Petr Mareš.

Útok odsoudil turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu, podle nějž bude země i nyní pokračovat ve svém „boji proti terorismu“. Francie atentát označila za „opovrženíhodný a zbabělý čin“.

Exploze otřásla pěší zónou v rušné ulici Istiklal poblíž Taksimského náměstí před jedenáctou hodinou. Na místo se okamžitě sjely sanitky, policie okolí místa výbuchu vyklidila, uzavřela blízké ulice a začala evakuovat obyvatele.

Konzul Mareš uvedl, že o tom, kdo nebo co mělo být terčem útoku, zatím žádné oficiální informace nemá. Policie podle něj ale sdělila, že nálož zřejmě vybuchla předčasně. Sídlo českého konzulátu je od ulice Istiklal vzdáleno asi dva kilometry, jeho zaměstnanci ale explozi neslyšeli. Přímo na ulici Istiklal sídlí například zastupitelský úřad Nizozemska, jeho pracovníci Marešovi sdělili, že policie zasáhla velice profesionálně a následná evakuace probíhala beze zmatků.

Ulice Istiklal je oblíbenou obchodní tepnou v samém centru města, kde se pohybuje i velké množství turistů. V blízkosti místa exploze se nachází nákupní centrum, ale i hotely, restaurace a sídla úřadů.

Turecko zažilo v posledních měsících sérii teroristických útoků. Naposledy útočili sebevražední atentátníci v neděli 13. března v Ankaře, kde zemřelo 37 lidí. K činu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). V lednu se odpálil v evropské části Istanbulu atentátník, který patřil k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Zemřelo 12 lidí, všichni byli němečtí turisté.

Podle českého generálního konzula se dění v Turecku podepsalo na počtu přijíždějících návštěvníků. V únoru podle oficiálních statistik počet turistů v Istanbulu klesl asi o čtvrtinu, zástupci turistického průmyslu ale odhadují, že reálný pokles je ještě vyšší.