Zemřel bývalý šéf OSN Butrus-Ghálí. Jediný, kdo nebyl zvolen podruhé

V 93 letech zemřel bývalý generální tajemník OSN Butrus Butrus-Ghálí. Egypťan stál v čele mezinárodní organizace v letech 1992 až 1996 a byl jediným generálním tajemníkem OSN, který nebyl zvolen do úřadu pro své druhé funkční období.

Na působení koptského křesťana ve funkci generálního tajemníka se nehledí jednoznačně: Byl terčem kritiky za selhání OSN během genocidy ve Rwandě v roce 1994, kdy zemřelo nejméně 937 tisíc lidí. V roce 1996, kdy mu skončilo první funkční období, navrhly tři africké země v Radě bezpečnosti rezoluci, která by mu zajistila zvolení na druhé funkční období. USA však tento návrh vetovaly. Důvodem byly podle samotného Butruse-Ghálího mimo jiné spory ohledně tehdejšího vojenského zásahu v Bosně a Hercegovině, masakr ve Rwandě, napětí kvůli nezaplacenému dluhu USA vůči OSN a politický tlak kolem prezidentských voleb v Americe, v nichž zvítězil demokrat Bill Clinton.

V letech 1997-2002 byl Butrus-Ghálí generálním tajemníkem Mezinárodní organizace francouzsky hovořících národů, v roce 2003 byl jmenován ředitelem Egyptské národní rady pro lidská práva, jímž zůstal až do roku 2012.

Butrus Butrus-Ghálí byl šestým generálním tajemníkem OSN. Jeho předchůdci byli Trygve Lie, Dag Hammarskjöld, U Thant, Kurt Waldheim a Javier Pérez de Cuéllar, v roce 1997 jej pak ve funkci vystřídal Kofi Annan.

Patnáctičlenná Rada bezpečnosti OSN uctila památku Butruse-Ghálího minutou ticha, uvedl venezuelský velvyslanec při OSN, jehož země tento měsíc radě předsedá.

Bill Clinton a Butrus Butrus-Ghálí
Zdroj: Reuters

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump zahájil návštěvu trojice zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto bohatých ropných zemí do americké ekonomiky. Očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii.
před 43 mminutami

Boje mezi ozbrojenými skupinami v Libyi si vyžádaly šest obětí

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, kvůli kterým zemřelo šest lidí. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 55 mminutami

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 2 hhodinami

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 4 hhodinami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 5 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...