Expertka: Uprchlík má právo na ochranu, zemi by si ale vybírat neměl

Evropa čelí enormní migrační vlně, s níž si neví rady. Pokud jde o práva uprchlíků, podle expertky na migrační právo Věry Honuskové je třeba rozlišit dobrovolné ekonomické migranty od uprchlíků, kteří mají odůvodněný strach z pronásledování ve vlasti. „Uprchlík by si ale neměl vybírat zemi, ve které najde útočiště. Měl by brát první bezpečnou zemi, kam přijde,“ uvedla Honusková. Tisíce Syřanů míří na starý kontinent i proto, že arabské země Zálivu mají tvrdou vízovou politiku.

Některé země EU chtějí tváří v tvář uprchlické krizi zpřísnit dohled nad migrací. Například Maďarsko se chystá schválit tvrdší postih nejen za převaděčství, ale i za samotné nelegální překročení hranice. To by se mělo z přestupku stát trestným činem. Trestat by se mělo i poškozování nově postaveného plotu na hranicích se Srbskem.

Podle Honuské je důležité rozlišovat pojmy migrant a uprchlík. „České právo reflektuje to, co máme, co máme v mezinárodní Úmluvě o právním postavení uprchlíků z roku 1951. Definici uprchlíka máme v zákonu o azylu,“ konstatovala odbornice. „Ekonomický migrant může být dobrovolný, zatímco uprchlík je nedobrovolný,“ vysvětlila.

  • K úmluvě se připojilo asi 140 zemí světa. Tyto státy nesmí vrátit uprchlíka tam, kde by byl v ohrožení jeho život nebo svoboda. „Uprchlík je osoba, která má odůvodněný strach z pronásledování z konkrétních důvodů – rasy, národnosti, náboženství, příslušenství k určité sociální skupině nebo zastávání určitých politických názorů,“ podotkla Honusková.

Na dodržování úmluvy dohlíží Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). „Nemůže ale kontrolovat státy ve smyslu rozhodování o tom, co dělá daný stát dobře nebo špatně. Spíš hraje roli terénního pracovníka. Soudní orgán ale neexistuje,“ poznamenala Honusková.

Státy mají ale i další závazky plynoucí z lidskoprávních úmluv, zdůraznila expertka. V rámci Evropské unie jde o takzvanou „doplňkovou ochranu“, kterou je možné poskytnout nuceným migrantům.

Uprchlíci často překračují hranice evropských zemí nelegálně. „Migrace je v rukou konkrétních národních států, které umožní třeba na základě víz přicházet migrantům na své území. Výjimku právě mají uprchlíci, u nichž se předpokládá, že ne vždy mohou získat víza,“ poznamenala odbornice.

Člověk se stane uprchlíkem, jakmile jednou překročí hranice státu. „V zemi, která se připojila k úmluvě, by měl dostat ochranu a nebýt navrácen zpět. Je ale pravda, že pokud uprchlíci cestují dál, tak další státy je ale mohou navrátit do jiné – bezpečné země,“ doplnila Honusková. V EU ještě nad rámec úmluvy platí, že kdo přijde na její území a naplní definici uprchlíka, má právo na získání ochranného statusu. „I tak ale státy mají právo navrátit osobu do jiné bezpečné země – i mimo EU, pokud je schopna naplnit práva uprchlíků vyplývající z úmluvy,“ zdůraznila ale Honusková.

U uprchlíka se předpokládá, že utíká z hořícího domu s taškou a s dítětem a snaží se dostat někam do bezpečí. U těchto osob umožňuje Úmluva o právním postavení uprchlíků státům jakési právní odpuštění toho, že vstoupili na jejich území nelegálně. Pokud se neprodleně přihlásí a žádá o ochranu, tak jej státy za vstup nemají penalizovat.
Věra Honusková
expertka na migrační právo

Proč ne do zemí Zálivu? Dostat vízum není jen tak

Před válkou v Sýrii utekly v uplynulých letech statisíce lidí hlavně do Libanonu, Jordánska a Turecka. Do jiných arabských států ale míří minimálně. Syřané sice mohou oficiálně žádat o turistické vízum nebo o pracovní povolení, aby mohli vstoupit do některého ze států Perského zálivu, je to ale nákladný proces.

Mnohé státy v této oblasti mají nepsaná restriktivní pravidla, která Syřanům přidělování víz v praxi komplikují, píše server BBC. Bez víza nemohou Syřané v současnosti počítat s povolením ke vstupu do žádné arabské země kromě Alžírska, Mauritánie, Súdánu a Jemenu.

Země Perského zálivu také zaměstnávají spíš migranty z jihovýchodní Asie a indického subkontinentu, zejména pro nekvalifikovanou práci. Arabové se dostávají na středně kvalifikovaná pracovní místa, například v oblasti vzdělávání a zdraví. Získat občanství v zemích Zálivu je prakticky nemožné.

Dokončil jsem tento rok univerzitu. Přemýšlel jsem o budoucnosti a byl jsem zklamaný, protože tam žádná pro mě není. Buď zemřít, nebo žít bez budoucnosti. Tak jsem se vydal touto cestou, abych prošel tou nejtěžší zkouškou. Nazýváme to cesta smrti, kterou buď přežijete, nebo zemřete.
Visam al-Kaled
uprchlík ze Sýrie

OSN chce přerozdělit 200 tisíc běženců – povinně

OSN vyzvalo EU, aby si přerozdělila až 200 tisíc běženců na základě povinných kvót. Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Antónia Guterrese je nutné, aby Evropa vybudovala dostatečné kapacity pro příjem migrantů, zejména v Řecku.

Paříž s Berlínem už oznámily, že společně předloží návrh unijních standardů k zaopatření běženců a systému přerozdělení žadatelů o azyl. Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že současná azylová pravidla EU jsou překonána, protože nedokážou
reagovat na obrovský příval migrantů. Británie i východní část EU ale povinné kvóty odmítá.

Středozemní moře letos překonalo na cestě do Evropy více než 350 tisíc migrantů. Přinejmenším 2643 jich přitom přišlo o život.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinští senioři trpí, představují až polovinu civilních obětí poblíž fronty

Invaze, kterou Kreml zahájil před více než třemi lety, ukrajinské seniory tvrdě zasáhla. Čtvrtině obyvatel Ukrajiny je přes 60 let, zároveň však senioři loni představovali téměř polovinu civilních obětí v blízkosti fronty, vyplývá z dat OSN. Starší lidé často opouštějí frontová území jako poslední. Říkají, že nemají peníze ani sílu na přesun, popřípadě se nechtějí loučit se svým domovem.
před 37 mminutami

Arménie hledí na Západ, vojáky ale cvičí s Íránem

Arménie, která má otevřené hranice pouze se dvěma svými sousedy, utužuje vztahy s Íránem. Minulý týden obě země uspořádaly podél celé hranice společné vojenské cvičení. To však přichází v době, kdy panuje napětí ohledně íránského jaderného programu a dlouhodobého konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménii. Tato jihokavkazská země se zároveň snaží udržet vztahy i se Západem.
před 46 mminutami

Rusové při úderu na Dnipro zabili dvě ženy a dítě, úřady hlásí i desítky raněných

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu pozdě večer zabil dvě ženy a dítě a zranil další tři desítky osob, včetně pěti dětí, informovala ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS) a šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu s tím, že v nemocnicích po útoku zůstává šestnáct pacientů.
05:52Aktualizovánopřed 59 mminutami

Výpadek amerických financí postihuje zdravotní péči v ukrajinských regionech

Ukrajina se vyrovnává s výpadkem amerického financování prostřednictvím vládní agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová v zemi navštívila některé vzdálenější ordinace v Žytomyrské a Kyjevské oblasti. Dojíždí tam tým mediků, jehož výjezdy do regionů se ale kvůli nedostatku amerických peněz omezily až na polovinu.
před 4 hhodinami

Kalifornie žaluje Trumpovu vládu kvůli clům

Kalifornie jako první americký stát zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, jež uvalila na obchodní partnery Spojených států. Právní krok ve středu oznámili kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Kalifornie Rob Bonta. Informoval o tom zpravodajský server ABC News.
před 4 hhodinami

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první unijní lídr od zavedení amerických cel.
před 5 hhodinami

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 12 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...