Nejen Sověti a Spojenci, Československo osvobozovali i Rumuni

Na jaře roku 1945 rumunské síly spolu s armádami Sovětského svazu a Československa dobývají zpět moravská města a vyhánějí skomírající německé jednotky. V roce 1941 bylo přitom Rumunsko silným spojencem nacistů a z jejich země začínala mnohá tažení proti Sovětskému svazu. Z nepřítele se stal cenný spojenec díky invenci dvou mužů, kteří se odvážili vzít dějiny do svých rukou. Sovětskému maršálovi Malinovskému a rumunskému králi Michalovi I.

V roce 1940 Rumunsko po porážce Francie ztratilo svého posledního spojence a přišlo i o četná území. Nestabilní situace země využil generál Ion Antonescu a spolu s rumunskými fašisty se dostal k moci. Antonescu si na králi Karlovi II. vymohl diktátorské pravomoci a stal se premiérem. Po Karlově abdikaci v září 1940 sice nastoupil na trůn mladý král Michal I., ale Antonescova pozice byla příliš silná a v roce 1941 se tak Rumunsko přidalo k hitlerovské koalici a po boku německé armády začalo bojovat na východní frontě. V době, kdy byli Rumuni na straně Hitlera, měli pro Německo zásadní význam. Bylo to kvůli ropným polím v Ploješti, dostatku houževnatých a statečných vojáků a také podílu na vyvražďování Židů. Sám Antonescu v té době prohlásil: „Nevadí mi, když do dějin vstoupíme jako barbaři. Nastala příhodná doba, abychom se zbavili Židů. Pokud si to situace vyžádá, střílejte do nich samopalem!“ 

Malinovskij – sovětský velitel pro obrat Rumunska 

Důležitým momentem bylo německé tažení na Stalingrad na sklonku roku 1942. Obranným jednotkám 2. gardové armády velel Rodion Jakovlevič Malinovskij, který nabral zkušenosti v bojích španělské občanské války. I přes neúspěchy, kdy jako velitel Jižního frontu ztratil 200 tisíc mužů, se mu podařilo odrazit poslední útoky německých vojsk a prolomit jejich obklíčení okolo Stalingradu. Díky svému dalšímu tažení s 2. ukrajinským frontem, které je přezdíváno sovětský Blitzkrieg, silně zapůsobil na Rumunsko, kde se kvůli německým porážkám stupňovala opozice vůči Antonescovi. 

Do sovětského zajetí tehdy padla celá řada vysokých rumunských důstojníků, které Malinovskij donutil ke spolupráci při jednání o přechodu Rumunů na stranu SSSR. To se později za podpory rumunského krále Michala I. povedlo. Malinovskij byl jmenován maršálem a stal se formálním velitelem spojeneckého Rumunska, které velkou mírou přispělo k osvobození Československa. V Brně je po něm pojmenováno náměstí, kde stojí i maršálova busta v nadživotní velikosti. Zmíněn je i v oblíbeném filmu Jana Hřebejka Pelíšky, kde na něj připíjí postava, kterou hraje Miroslav Donutil. 

Rumunský král Michal I.
Zdroj: Octav Ganea/ČTK/AP

Malinovskému se dostalo podpory od krále Michala I. Rumunský panovník, který se ujal vlády dvakrát (poprvé byl ale příliš mladý a podruhé byl připraven o moc Antonescem), po bitvě u Stalingradu využil příležitosti a zorganizoval domácí převrat. Německé jednotky stále v Rumunsku operovaly a král svým činem velmi riskoval. Nicméně 23. srpna 1944 byl Ion Antonescu zatčen a vlády se chopily síly, které Rumunsko vyvedly ze spojenectví s Německem. 

„Bylo mi jasné, že mi jde o život. Věděl jsem, že Antonescu má své lidi, kteří mu donášeli, nejen všude v armádě, ale i v mé blízkosti, v královském paláci. Celá akce mohla selhat. Ani nebylo zřejmé, co se může stát po jeho zatčení. Nezapomeňte, že německá vojska stále byla na území mé země. Ale zvažoval jsem rizika a vyšlo mi, že neudělat nic by bylo ještě horší,“ řekl Michal I. před deseti lety v rozhovoru pro Mladou frontu DNES.

Města v Československu, na jejichž osvobození se na jaře 1945 podílely rumunské jednotky
Zdroj: ČT24

Až 250 tisíc Rumunů pomáhalo osvobodit Československo 

Nová vláda se spojila s protihitlerovskou koalicí a 7. září vyhlásila válku Maďarsku a Německu. O týden později podepsalo Rumunsko příměří se SSSR. Antonescu skončil v roce 1946 na popravišti, Michal I. mu odmítl dát milost. Bývalý rumunský král, který od Sovětského svazu dostal Řád vítězství, ale později čelil komunistickému tlaku. V roce 1947 komunisté donutili Michala I. k abdikaci a k odchodu do exilu v Londýně. Později se s celou rodinou přestěhoval do Švýcarska a pravidelně oslovoval rumunské obyvatele novoročními projevy vysílané Rádiem Svobodná Evropa. Nakonec se do země vrátil a z respektu mu byly poskytnuty veškeré výhody, které dostává bývalá hlava státu (rezidence, ochranka, renta, řidič apod.) Díky jeho roli na konci války se v roce 2011 stal čestným občanem Kroměříže, v říjnu 2015 mu bude 94 let. 

Na jaře 1945 rumunské jednotky bojovaly po boku ukrajinského frontu Rudé armády a 1. Československého armádního sboru v bratislavsko-brněnské operaci. Pomalu se probíjely náročným horským terénem na Slovensku bez podpory tanků, protože ty podle sovětské vojenské doktríny neměly v horách co dělat. To vedlo k velkým ztrátám na životech. Dne 4. dubna 1945 ale přesto byla osvobozena Bratislava, dále se bojovalo o Liptovský Mikuláš. Kromě slovenských měst (kupříkladu Banské Bystrice, Breznova, Kremnice, Lučence, Piešťan, Trenčína nebo Zvolena) osvobodily spojené síly Hodonín a Brno, měly k dispozici i letectvo, které bombardovalo Zlín - utrpělo ale 50procentní ztráty. Rumuni pronikli na Moravu a vyhnali německé vojáky z měst Bzenec, Uherský Ostroh, Kyjov, Uherský Brod, Humpolec a Boskovice, Lanžhot, Hodonín, Velké Bílovice, Znojmo, Rosice, Tišnov, Vyškov, Prostějov, Kroměříž a Kojetín. 

Při osvobozování Československa bylo raněno či padlo přes 60 tisíc Rumunů z celkového počtu 250 tisíc působících na československém území. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 2 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 3 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Průlom to není, ale nové je zapojení USA, míní o návrhu příměří z Kyjeva expert

Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou vyloučeno není, ale je obtížné ho dosáhnout, a to i pod hrozbou sankcí, převažuje v reakcích expertů na sobotní výsledek jednání v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska z takzvané koalice ochotných se shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Chystají se ale i nové sankce proti Rusku, pokud Moskva na klid zbraní nepřistoupí. Podpora dosažené dohodě zazněla i ze Spojených států, což odborníci označují za důkaz zájmu USA o Ukrajinu. Kreml v reakci prohlásil, že se Rusko nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Vycházet nemělo přes sto tisíc lidí

Kvůli úniku chemických látek v sobotu ráno doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týkalo zhruba 160 tisíc lidí. Kolem poledne větší část opatření úřady odvolaly. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Putin chce vše, stěžuje si dle WSJ v soukromí Trump

Americký prezident Donald Trump vyjadřuje v soukromí frustraci, že se mu nedaří zastavovat války. Napsal to deník The Wall Street Journal (WSJ), který jako příklad zmínil nedávnou večeři Trumpa s jeho podporovateli. V předvolební kampani Trump sliboval rychle zastavit válku na Ukrajině, což se podle WSJ očividně nepodařilo. Bílý dům však výsledky dosažené novou administrativou během prvních sto dní vlády hájí.
před 10 hhodinami
Načítání...