Slovenští ekologové bojují o Žitný ostrov

Bratislava - Na Slovensku se strhl boj o Žitný ostrov. Přestože území patří k nejbohatším zdrojům vody v Evropě, vláda přes něj chce vést rameno ropovodu do Rakouska. Ochránci životního prostředí se děsí a připomínají ekologickou pohromu, která se tu stala v sedmdesátých letech.

Žitný ostrov je obrovskou zásobárnou podzemních vod a jednou z nejúrodnějších zemědělských oblastí Slovenska. Ostrov byl téměř neomezenou zásobárnou vody, která dokázala napojit i 12 milionů lidí. Bratislava však o toto unikátní bohatství v 70. letech téměř přišla. Podzemní vody totiž otrávily nebezpečné látky z nedaleké rafinérky. Objem jedovatých látek odhadli odborníci v roce 1973 na 100 tisíc kubických metrů. „Stalo se to, že jeden vydatný vodní zdroj, který dával 1200 litrů za sekundu do půlky Bratislavy, se najednou stal nepitným,“ říká Viera Dzureková, tehdejší laborantka Vodáren a kanalizací.

Obyvatelé Bratislavy proto skoro rok chodili pro vodu k cisternám, dokud se nenalezly další zdroje vody. Jako memento na tuto událost dnes ekologové u jedné ze studní odhalili památník. Chtějí tak zároveň varovat před další hrozbou. Slovenská vláda totiž zvažuje, že by přes ostrov vedl ropovod do Rakouska. 

3 minuty
Reportáž Olgy Bakové a Jana Moláčka
Zdroj: ČT24

„Dnes nám hrozí, že se stane to samé, rafinérka zůstává a chceme přidat další potrubí. Zvýší to riziko, které tu je,“ říká Tomáš Mikulec, aktivista hnutí Ne ropovodu přes Žitný ostrov. Vláda se ale brání, že nic ještě není rozhodnuté, zvažují se prý i jiné trasy, které se Žitnému ostrovu vyhnou. Aktivisté vyzvali i Rakousko, aby od projektu upustilo, na to ale zatím Vídeň nereagovala. 

Rakušané s jinou trasou ropovodu než přes Žitný ostrov nepočítají. Na svojí straně hranic si navíc už koupili pozemky. Alternativní trasa by totiž musela vést přes jejich národní park Donau Auern. A něco takového si v Rakousku nikdo nedovolí říct vůbec nahlas.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hamás propustil čtyři izraelská rukojmí, Jeruzalém sedmdesát palestinských vězňů

Palestinské teroristické hnutí Hamás propustilo čtyři izraelské vojačky, které drželo jako rukojmí od předloňského října. Hamás uvedl, že příští týden propustí i jednu vězněnou civilistku, izraelský premiér Benjamin Netanjahu jinak odmítá umožnit návrat vysídlených Palestinců na sever Pásma Gazy. V rámci dohody o příměří začal Izrael v sobotu propouštět palestinské vězně.
10:22Aktualizovánopřed 19 mminutami

Britská restaurace „vychovává“ zákazníky, za pizzu s ananasem chce tři tisíce korun

Sto liber, tedy v přepočtu téměř tři tisíce korun, si za pizzu Havaj začala účtovat pizzerie v britském Norwichi. Chce tak zákazníky „vychovávat“, neboť podle majitelů podniku ananas na pizzu nepatří. Krok restaurace přispěl k novému kolu vášnivých sporů o tento recept, nad kterým v Itálii, kde pizza vznikla, nepřestávají mnozí nevěřícně kroutit hlavou. Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich v Horizontu ČT24 řekl, že zahraniční pokrm dělaný jinde by podle něj i jeho italského kamaráda „měl být co nejautentičtější“.
před 2 hhodinami

Senát USA schválil Hegsetha ministrem obrany, rozhodl hlas viceprezidenta

Americký Senát těsně schválil jmenování Petea Hegsetha ministrem obrany Spojených států. Hlasování bylo nerozhodné, o jeho jmenování rozhodl svým hlasem viceprezident JD Vance. Jmenování kontroverzního kandidáta je velkým vítězstvím pro Donalda Trumpa, konstatovala agentura Reuters či stanice CNN.
06:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Bouře Éowyn má jednu oběť, statisíce irských a britských odběratelů jsou bez proudu

Spojené království a Irsko se potýkají s následky bouře Éowyn, která v pátek zasáhla Britské ostrovy. Podle serveru stanice BBC zůstávalo v sobotu ráno v Irsku bez elektřiny přibližně 528 tisíc nemovitostí, v Severním Irsku pak asi 189 tisíc a další desetitisíce v ostatních britských regionech. Jeden člověk v důsledku bouře zemřel.
před 4 hhodinami

Bělorusové potřebují svobodné informace, říká exministr v exilu

Diktátor Alexandr Lukašenko vede Bělorusko od roku 1994 a v letošních „volbách“ se o nejvyšší post hodlá znovu ucházet. Opozice, která funguje v polském exilu, tvrdí, že po brutálním potlačení demonstrací po posledních „volbách“ před pěti lety se teď žádné protesty nechystají. Bývalý ministr kultury a diplomat Pavel Latuško nabádá Bělorusy, aby na volebních lístcích využili možnost zaškrtnout „ne“ a alespoň touto formou vyslali vzkaz, že ani po pěti letech svůj pohled na totalitu nezměnili.
před 8 hhodinami

Slovenský vládní Hlas vyloučil dva poslance, koalice asi přišla o většinu

Slovenská vládní strana Hlas v pátek oznámila, že ze svých řad vyloučila dva poslance parlamentu. Zdůvodnila to jejich personálními požadavky ohledně obsazení různých funkcí. Tříčlenná vládní koalice premiéra Roberta Fica (Smer) tak zřejmě přišla o většinu ve sněmovně. Po dřívějším odchodu trojice poslanců z klubu Slovenské národné strany (SNS) měly vládní strany ve 150členné sněmovně (NR SR) už jen 76 poslanců.
před 13 hhodinami

USA zmrazily nové financování téměř veškeré zahraniční pomoci

Americké ministerstvo zahraničí zmrazilo nové financování téměř veškeré pomoci, kterou Spojené státy poskytují dalším zemím světa. Informovala o tom agentura AP s odkazem na kabelogram, který rozeslal nový ministr zahraničí Marco Rubio ambasádám po celém světě. Výjimkou má být pouze humanitární potravinová pomoc a vojenská podpora pro Izrael a Egypt, které mají pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Izraelská armáda zůstane v Libanonu navzdory dohodě

Izraelská armáda nedokončí stahování z jižního Libanonu v šedesátidenní lhůtě dané dohodou o příměří, uvedl podle agentury Reuters úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Izraelské jednotky se podle dohody, jež na konci listopadu ukončila boje mezi Izraelem a libanonským teroristickým hnutím Hizballáh, měly stáhnout do neděle. Podle Netanjahuova úřadu je důvodem rozhodnutí to, že Libanon dostatečně nenaplňuje své závazky, které z dohody vyplývají.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...