Mauthausen přežil lovec nacistů Wiesenthal, naopak Hašler se nevrátil

Mauthausen - První koncentrační tábor mimo vlastní území Německa - rakouský Mauthausen - fungoval již před začátkem války. První vězni do něj přišli již 8. srpna 1938 z koncentračního tábora Dachau v sousedním Bavorsku. Dnem osvobození tábora se sice stal 5. květen 1945, ale definitivně bylo vyhráno až o dva dny později. K branám tábora pronikla 5. května průzkumná jednotka 11. obrněné divize třetí americké armády. Tyto jednotky odzbrojily policisty a na příkaz vyššího velitelství však během hodiny z Mauthausenu odjely.

Tábor tak byl ponechán svému osudu. Toho využila vojenská organizace mezinárodního táborového výboru politických vězňů a zahájila povstání. Vězňové ovládli tábor a udrželi jej až do příchodu vojsk 3. americké armády 7. května 1945. Velitel koncentračního tábora Franz Ziereis byl na útěku postřelen a na následky zemřel, 58 příslušníků SS bylo odsouzeno k smrti a tři na doživotí.

Tábor dostal jméno po nedalekém městečku Mauthausen, které leží asi 20 kilometrů východně od Lince na levém břehu Dunaje. Lokalita byla vybrána velením SS kvůli blízkým žulovým kamenolomům.

Mauthausenští vězni byli většinou využíváni jako levná pracovní síla v kamenolomech, nasazováni k hloubení tunelů pro podzemní továrny v okolí nebo pracovali ve zbrojním průmyslu. Jedním z nejobávanějších míst v Mauthausenu byly takzvané schody smrti, po nichž vězni bez odpočinku vynášeli v kolonách půlmetrákové žulové kvádry.

Písničkář Karel Hašler
Zdroj: ČT24/Česká televize


Mauthausenem prošlo bezmála 200 tisíc vězňů, z nichž 119 tisíc nedobrovolný pobyt nepřežilo. Součástí objektu tábora byla plynová komora, v níž mohlo být usmrceno až 80 lidí najednou. K likvidaci zajatců sloužil rovněž pojízdný plynový autobus. Smrtelným prostředkem byl jako v mnoha dalších nacistických táborech Cyklon B. K dalším metodám usmrcování vězňů patřilo zastřelení, oběšení, nahnání do ostnatých drátů nabitých elektřinou nebo shození ze skály, výjimečné nebylo ani vpíchnutí injekce obsahující petrolej nebo benzin rovnou do srdce.

V Mauthausenu zemřel například písničkář Karel Hašler a kapitán Karel Pavlík, který dal rozkaz k obraně Místku před postupujícím wehrmachtem. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zde bylo popraveno 252 příbuzných Josefa Valčíka a Jana Kubiše. Mezi těmi, kdo zajetí přežili, byli například budoucí kardinál Štěpán Trochta, pozdější prezident Antonín Novotný, politik Artur London nebo lovec nacistů Simon Wiesenthal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA chtějí dohodu s Íránem, ten ale musí přestat živit teror, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump hodlá uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně. Šéf Bílého domu to uvedl na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu.
před 15 mminutami

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva reagovala oznámením, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 22 mminutami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 27 mminutami

Jak se dostal k bytu? Polskou kampaň ovládla kauza opozičního kandidáta

Dlouho to vypadalo, že kampani před polskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo připadá na tuto neděli, budou dominovat především témata spojená s bezpečností. Vyplývalo to mimo jiné z pokračující ruské agrese proti Ukrajině či často nepředvídatelných kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru kampaně ale všechno přebila kauza kolem bytu jednoho ze dvou favoritů voleb.
před 1 hhodinou

Rusko proti Ukrajině vyslalo na 150 dronů

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo. Ukrajinské úřady hlásí jednoho mrtvého a několik zraněných.
10:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Tuniský „Robocop“ likviduje opozici a došlápl si na migranty

Čtyři desítky kritiků tuniského vládce Kaíse Saída si v posledních týdnech vyslechly tvrdé rozsudky. Někteří právníci, novináři, diplomaté či politici mají kvůli obviněním ze spiknutí a terorismu strávit dekády za mřížemi. Kdysi kolébka arabského jara podle kritiků míří k samovládě a protesty proti Saídovi sílí. Úřady mezitím zahájily tažení proti migrantům, kterým zdemolovaly tábory.
před 1 hhodinou

Při izraelských úderech zahynulo nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí nemocnice

Při izraelských vzdušných úderech na Pásmo Gazy v noci na středu přišlo o život nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí podle agentury AP místní Indonéská nemocnice poblíž uprchlického tábora Džabálija na severu palestinské enklávy. Izraelská armáda se odmítla k úderům vyjádřit. Údaje není možné ověřit.
09:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
před 2 hhodinami
Načítání...