Putin archeolog sklízí jen posměch

Moskva - Poslední počin ruského premiéra Vladimira Putina, který po ponoření do vln Černého moře u někdejší starověké osady Fanagoria hned našel dvě antické amfory, budí na ruském internetu jen posměch. Blogeři se pozastavují nad tím, že Putin našel ihned po ponoření do vody dvě naprosto zachovalé amfory ze šestého století. A navíc jen v dvoumetrové hloubce.

Rusům se nezdá, že amfory ani po patnácti stoletích v moři neobrostly řasami a korýši a vypadaly jako muzejní exempláře. Putin je navíc po vytažení z vody nesl za ucha. U opravdových hliněných amfor vytažených z moře by to šlo dost těžko.

Premiérův nález prý připomíná jednu sovětskou filmovou komedii, v níž hrdina při rybaření s klientem tajně pod hladinou napichuje na háček předem zakoupenou rybu. Jiní posměváčci si zase rozpomněli na zážitky z četby knížky Lazara Lagina, v níž sovětský pionýr Volka Kostylkov vysvobodí pohádkového džina Chottabyče z hliněného džbánu - a hned si pomyslí na titulky v novinách „Pionýr pomohl vědě!“

Sám premiér poté, co se vynořil z moře u Tamanského poloostrova i s antickým nádobím v rukou, tvrdil, že amfory na něj čekaly na dně už od 6. století. „Samozřejmě, chlapi mi ukázali, kde by bylo nejlepší se ponořit,“ poznamenal na adresu archeologického doprovodu. Už dříve Putin své četné úspěchy v mnoha rolích objasňoval prostě tím, že je „člověk štěstěny“.

Ale podle blogera Arkadije Babčenka premiér vypráví pohádky. „Na Tamanský poloostrov jsem roky jezdil s archeologickými expedicemi. Vše je tam už prozkoumáno, překopáno a proplaváno. Amfor je tam skutečně plný vagon, ale pod pískem. Za 1 500 let je písek nemůže nezanést. Ale přijede Vova (zdrobnělina od Vladimir) a na nejnavštěvovanějším místě, v hloubce pár metrů, hned najde dvě amfory. Bez jediné škeble a řasy. Nezasypané pískem. Nepovšimnuté turisty, hledači pokladů, archeology…“

Situace dospěla tak daleko, že premiéra se musel zastat i hlavní expert archeologického ústavu akademie věd. „Fanagoria je největší středisko antické civilizace na jihu Ruska. To, že tam našel amfory, není nic neobvyklého. Měl štěstí,“ tvrdí Gennadij Košelenko.

Co ještě čeká na Putinovo objevení?

Blog rozhlasové stanice Svoboda, zasvěcený pošetilostem světových vůdců, vypočítal, co by potápěč-archeolog Putin ještě mohl z hlubin vylovit: ruce slavné antické sochy Venuše Mélské (zvané i Afrodita Milóská), odznáček gruzínského prezidenta a zapřisáhlého nepřítele Moskvy Michaila Saakašviliho s nápisem „Miluji Putina“, studentský referát nacionalisty Vladimira Žirinovského o multikulturalismu, sadomasochistické hračky čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, daňové přiznání vězněného ropného magnáta Michaila Chodorkovského či tajný průchod posledního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova z Kremlu do bufetu v centrále americké tajné služby CIA v Langley.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
Právě teď

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 23 mminutami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 1 hhodinou

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 2 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 2 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 8 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 8 hhodinami
Načítání...