OBRAZEM: Při prvním běhu s býky se zranilo šest lidí

Pamplona (Španělsko) - Šest odvážlivců utrpělo zranění při prvním letošním běhu s býky, který v rámci oslav svatého Fermína každoročně pořádá severošpanělská Pamplona. Mluvčí Červeného kříže José Aldaba uvedl, že zdravotníci do nemocnice převezli staršího muže, kterého býk poranil na noze. Dalším pěti běžcům ošetřili řezné rány a zhmožděniny.

Devítidenní oslavy svatého Fermína začaly v pátek. Dnešní běh s býky byl prvním z celkem osmi, které městečko v nadcházejících dnech čekají. Davy převážně mladých mužů oděných v bílém a s červenými šátky kolem krku se při úprku pamplonskými uličkami snažili vyhnout býčím rohům, což se neobešlo bez strkanic. Dnešní běh byl mimořádně rychlý. Trasu dlouhou asi 825 metrů běžci překonali za dvě minuty a 53 vteřin. Obvykle prý celá událost trvá asi čtyři minuty. Loňský zahajovací běh ale trval ještě o 23 vteřin méně.

Tradice běhů sahá do 19. století - býci byli přesouváni před koridou

Vláda provincie Navarra v prohlášení uvedla, že mezi dnešními zraněnými jsou 21letý japonský mladík a 26letý Australan. Hospitalizován byl 73letý obyvatel Pamplony, kterého býk nabral na roh a poranil ho na pravé noze. Všichni ostatní svá zranění utrpěli během pádů, které obvykle událost doprovází. Jistého mladíka prý jeden z šestice býků táhl několik metrů po zemi poté, co dotyčný zachytil tričkem za roh zvířete. Mladík ale vyvázl bez zranění.

Tradice běhů sahá do 19. století, když byli býci přesouváni do arén před konáním koridy. Mezi běžci (mozos) je každoročně zraněno asi 200 až 300 lidí, z toho asi tři procenta vážně. Od roku 1911, kdy se začaly vést oficiální záznamy, přišlo při bězích 15 lidí o život.

Loni se do běhů s býky zapojilo celkem přes 20 000 milovníků adrenalinu. Většinou se jednalo o muže ve věku od 18 do 35 let. Téměř polovina z nich byla podle pamplonské radnice ze zahraničí, především z USA, z Austrálie a z Británie. Letos se ve městě s 200 tisíci obyvateli kvůli oslavám očekává asi 500 tisíc návštěvníků.

Nová kniha Ernesta Hemingwaye vychází česky

V češtině v těchto dnech vycházejí poprvé některé povídky a žurnalistické texty spisovatele Ernesta Hemingwaye, který svými knihami španělskou fiestu proslavil. V souboru nazvaném Neporažený se navíc Hemingwayovy texty novinářské a beletristické objevují poprvé společně. Tématem knížky jsou býčí zápasy, které spisovateli byly nejen záminkou k tvorbě, ale i metaforou boje o přežití. I půl století po Hemingwayově smrti patří knihy jednoho z autorů takzvané ztracené generace ke stálicím na trhu.

Ve své tvorbě Hemingway silně čerpal z prožitého, zejména z událostí obou světových válek. Většina jeho hrdinů nese stopy jeho samého, jsou to vyhraněné individuality. Hemingway byl fascinován mezními situacemi, kdy člověk musí prokázat svou odvahu a čest tváří v tvář smrti.

Běh s býky v Pamploně
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alvaro Barrientos
Běh s býky na oslavu svatého Fermína
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alvaro Barrientos
Běh s býky v Pamploně
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alvaro Barrientos
Býk táhl mladíka několik metrů po zemi
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Daniel Ochoa de Olza
Milenci v Pamploně
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Daniel Ochoa de Olza
Lékaři ošetřují zraněného muže
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Daniel Ochoa de Olza
Běh s býky
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ivan Aguinaga