Indický politik znásilnil ženu a přišel o funkci

Dillí - Vládnoucí indická strana odvolala z funkce regionálního politika, který byl obviněn ze znásilnění. Muže ve čtvrtek zadržela policie poté, co ho začal lynčovat dav v jedné z vesnic v severovýchodním státě Ásám. Případ naznačuje měnící se poměry v zemi po brutálním útoku na 23letou studentku medicíny, která v prosinci podlehla zraněním, jež utrpěla při hromadném znásilnění a zbití v autobuse v Dillí. Její přítel dnes poprvé promluvil v rozhovoru pro televizní stanici Zee News.

Údajný násilný čin ohlásil policii manžel znásilněné ženy. Politik Bikram Singh Brahmá, který je členem vládnoucího Indického národního kongresu, prý vstoupil v noci na čtvrtek do ženina domu, ležícího v obci u hranic s Bhútánem, a znásilnil ji.

Sousedé ale zaslechli křik oběti, vběhli do domu a muže zajali. Indická televize následně odvysílala záběry, na nichž bylo vidět politika obklopeného muži a ženami. Muži nejprve předpokládaného násilníka kopali, poté ho bili holí. Následně iniciativu převzaly ženy, které z politika strhly košili a profackovaly ho. Dav poté vyzval policisty, aby zaznamenali mužovo přiznání ke znásilnění, než ho vzali do vazby.

V Indii údajně dochází ke znásilnění každých 20 minut a většina těchto činů zůstává nepotrestána. Případ mladé ženy cestující autobusem v Dillí ale podnítil tlak na úřady, aby proti znásilňování přísněji zasahovaly.

Nejmladší útočník byl nejsurovější, měl by viset

Ve čtvrtek byla u soudu v Dillí obžalována ze znásilnění a vraždy pětice útočníků, kteří 16. prosince napadli studentku v autobusu. Obžalovaným, kteří jsou ve věku od 19 do 35 let, hrozí ve zrychleném řízení až trest smrti.

Šestý násilník byl mladistvý a měl by být souzen soudem pro nezletilé. Rodina oběti ale tvrdí, že právě on byl ze všech útočníků nejsurovější, a vyzývá ke změně zákonů tak, aby i on mohl být popraven. „Všech šest by mělo být oběšeno, zvlášť ten mladistvý, který byl nejkrutější ze všech,“ prohlásil 53letý otec studentky. „Pokud je k tomu potřeba změnit zákon, ať se tak stane,“ dodal.

Právě nejmladší násilník prý oběť znásilňoval i poté, co upadla do bezvědomí, a posléze navrhl, aby byla opakovaně pohlavně zneužitá studentka vyhozená v bezvědomí z jedoucího autobusu.

Kolemjdoucí si brutálně znásilněné Indky hodinu nevšímali

Studentka svým zraněním minulou sobotu podlehla. Její přítel, který byl také při incidentu zbit a utrpěl četná zranění, dnes v první výpovědi k případu uvedl, že policie a kolemjdoucí nechali dívku téměř hodinu ležet na ulici v Dillí nahou. „Stále jsme prosili policisty, aby nám poskytli nějaké oblečení, ale oni byli zaneprázdnění rozhodováním, které policejní stanici by náš případ měl připadnout,“ řekl televizní stanici Zee News, která ale jeho totožnost nesdělila.

V rozhovoru muž upřesnil, že se s přítelkyní vracel z promítání filmu Pí a jeho život, ale domů je nemohl vzít taxík. Nastoupili proto do soukromého autobusu, v němž byla šestice násilníků. „Tvrdě jsem se s třemi z nich pral. Rozdával jsem jim tvrdé rány. Ale další dva mě pak zasáhli železnou tyčí,“ popisoval zážitky z 16. prosince. Jeho přítelkyně se snažila přivolat policii mobilem, ale násilníci jí ho vzali. Po činu vyhodili těla obou obětí na silnici. Muž mával na kolemjedoucí cyklisty, rikši a automobily. „Zpomalili, podívali se na naše nahá těla a ujeli,“ vyprávěl. Po desítkách minut přijely tři policejní vozy, ale policisté se prý hádali, pod koho případ spadá, zatímco oběti žádaly o oblečení a sanitku.

Muž strávil čtyři dny na policejní stanici, aby pomáhal při vyšetřování. V nemocnici prý také ještě navštívil svou přítelkyni. Oznámil jí, že útočníci byli zatčeni, a slíbil, že za ni bude bojovat. „Všechny nás svou odvahou probudila,“ prohlásil. 

Indické dívky navštěvují kurzy sebeobrany
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rafiq Maqbool

Úřady v Dillí již v souvislosti s případem slíbily přijetí řady bezpečnostních opatření, která budou mimo jiné zakazovat, aby okna v autobusech měla kouřová skla. Ve čtvrtek také město oznámilo mimořádný nábor žen do řad policie. Na každé ze 166 policejních stanic v Dillí by mělo být v budoucnu nejméně devět policistek, které budou pomáhat ženám v nouzi.