„(IGAD) vítá závazek Jižního Súdánu zastavit okamžitě boje a vyzývá Rieka Machara a další strany k učinění obdobných slibů,“ uvedl IGAD. Vrcholného východoafrického setkání v Nairobi se neúčastní jihosúdánský prezident Salva Kiir. Jistý keňský činitel to zdůvodnil tím, že Kiir již ve čtvrtek v Jubě hovořil s etiopským premiérem Hailemariamem Desalegnem a keňským prezidentem Uhurem Kenyattou. „Všechno, co potřebovali prodiskutovat, prodiskutovali,“ uvedl zmíněný keňský představitel.
Jižní Súdán dnes rovněž oznámil, že se chystá propustit zadržované politiky, které obviňuje z podílu na neúspěšném pokusu sesadit Kiira. Rebelové trvají na propuštění jedenácti předních politiků jako na klíčové podmínce pro mírové rozhovory. „Jsme velmi povzbuzeni tím, že prezident zopakoval, že s výjimkou tří vrcholných představitelů strany Súdánského lidového osvobozenecké hnutí (SPLM) budou ostatní, kteří byli zadrženi, brzy propuštěni,“ uvedl v televizním prohlášení zvláštní americký vyslanec pro Jižní Súdán Donald Booth.

Vláda Jižního Súdánu je připravena jednat o příměří
V Jižním Súdánu bojují jednotky prezidenta Kiira proti povstalcům vedeným Macharou. Násilnosti, které propukly v polovině prosince, si již vyžádaly tisíce obětí a dotlačily nejmladší africký stát na pokraj občanské a etnické války. Za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dinků, za Macharemzase Nuerové.
Rada bezpečnosti OSN v úterý odhlasovala zvýšení počtu členů mírové jednotky OSN z 8 000 na téměř 14 tisíc lidí, kteří budou vybaveni dalšími vrtulníky a zbraněmi. Zvláštní zástupkyně OSN v Jižním Súdánu Hilde Johnsonová k tomu uvedla, že první posily i materiál by měly do země dorazit dnes nebo o víkendu. Od 15. prosince, kdy boje začaly, z domovů prchlo více než 120 tisíc lidí, z nichž více než polovina hledá útočiště u OSN.