Nové vedení Brna představilo koaliční smlouvu. Podpisy pod ni doplní příští týden

Koalice v Brně složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD představila koaliční smlouvu, podepíše ji zřejmě po víkendu. Primátorkou Brna se stane Markéta Vaňková z ODS. Koaliční smlouva obsahuje rozdělení gescí, jména radních ale strany zatím nezveřejnily.

Video Brněnská koalice představila smlouvu o spolupráci
video

Brněnská koalice představila smlouvu o spolupráci

Koalice připravovala smlouvu o spolupráci dva týdny. Obsahuje programové prohlášení, podepsaná ale ještě není. Nejprve ji musí schválit členové Pirátské strany a ČSSD. Koaliční smlouvu uvnitř klubů už schválila ODS a KDU-ČSL.

Primátorku Markétu Vaňkovou doplní čtyři náměstci. Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík (KDU-ČSL), dalšími náměstky budou Tomáš Koláčný (Piráti), Oliver Pospíšil (ČSSD) a také zástupce ODS, jméno ale zatím nepadlo.

Strany si také rozdělily síly v radě města. ODS bude mít čtyři radní oproti původně zamýšleným pěti, KDU-ČSL bude mít tři radní stejně jako Piráti, kteří měli mít dva. Posledního radního bude mít ČSSD.

Přestože podle původních informací měla koalice představit i nominace na radní, jména zatím nezveřejnila. „Personální otázky nebudeme sdělovat. Musíme je dořešit,“ uvedla Vaňková.

Piráti si udělali analýzu důvěryhodnosti potenciálních radních. Podle Koláčného neodhalila nic podobného jako trestní stíhání nebo něco horšího. „Z analýzy vyplynuly body, které prezentují potenciální střet zájmů. Konzultovali jsme to s koaličními partnery,“ uvedl Koláčný. Jména radních by koalice měla říct ve středu nebo v dalších dnech.

ODS bude mít na starosti dopravu, investice, sociální péči, marketing a zahraniční vztahy. KDU-ČSL se bude starat o oblast školství a sportu, zdravotnictví, životního prostředí a územního plánování. Pirátům připadla oblast majetku, kultury a participace veřejnosti, ČSSD připadne bytová politika.

Koaliční smlouva ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD 13.32 MB

Sociální projekty zůstanou, rezidentní parkování se nejspíš změní

Všechny strany se shodují na nutnosti změnit systém rezidentního parkování, který nepovažují za dobře připravený. „Myslím si, že je to špatný krok pro Brňany,“ uvedla Vaňková. Kritizovala zejména rozšíření systému do druhé fáze, které by mělo odstartovat od listopadu. Lidovci ale na úterní radě města navrhnou odložení do dubna.

ODS chce v dopravě zřídit koordinátora oprav a uzavírek a lépe nastavit kritéria pro výběrová řízení, aby se kladl důraz nejen na cenu, ale také na kvalitu a termín dokončení.

„Na čem panuje velká shoda, je výrazné řešení bezdomovectví, ukončení byznysu s chudobou. Na to klademe velký akcent,“ uvedl Petr Hladík (KDU-ČSL). „Klademe důraz na ukončování bezdomovectví především rodin s dětmi a matek s dětmi,“ doplnil jej Oliver Pospíšil z ČSSD. Podle Pospíšila ale budou stávající projekty nejprve vyhodnoceny a zjištěny jejich silné a slabé stránky. „Chceme v tom pokračovat a prohlubovat to,“ řekl Pospíšil.

KDU-ČSL chce pokračovat ve sportovních projektech, například ve výstavbě cyklistického oválu, multifunkční haly pro hokejovou Kometu, ale také bazénu za Lužánkami. Ve smlouvě ale chybí zmínka o fotbalovém stadionu. Podle Hladíka je nepravděpodobné, že by se v brzké době podařilo vyřešit spory s podnikatelem Procházkou.

Lidovci chtějí mít do konce roku 2022 nový územní plán, v oblasti životního prostředí chtějí lidem nabídnout dotace na zachytávání dešťové vody a chtějí se zaměřit na boj se suchem.

Piráti požadují otevřená výběrová řízení u zakázek do šesti milionů a také transparentní hospodaření města. Zaměří se také na zlepšení informačních technologií.

Sociální demokracie chce podporovat výstavbu bytů ze strany investorů i města. Hodlá podporovat družstevní bydlení, bydlení pro mladé rodiny i seniory. Dále chce mít transparentnější proces přidělování městských bytů. „Ve smlouvě je také poplatek za komunální odpad pro seniory nad 70 let zdarma,“ řekl lídr ČSSD Oliver Pospíšil.

Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO, které už mělo dojednanou koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. ODS se ale potom domluvila na koalici s lidovci, Piráty a sociálními demokraty a ANO skončilo v opozici s SPD.

ANO má v zastupitelstvu 18 mandátů z celkových 55, ODS má 14 zastupitelů, KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.