Pacientka měla akutní zánět ledvin, kadaňská nemocnice ji ale poslala domů a čekala na test na covid-19

S koronavirem se Česko potýká už půl roku, jenže všechny ostatní nemoci kvůli tomu ze světa nezmizely a obava z nákazy nemocí covid-19 ovlivňuje i péči o pacienty s jinou diagnózou. Poznala to i Alena Wittmannová z Kadaně –⁠ přestože prodělávala akutní zánět ledvin, z nemocnice ji lékaři poslali domů a nepodali jí žádný lék až do chvíle, kdy se mohla prokázat negativním testem na covid-19. Případu se věnoval pořad 168 hodin.

Video 168 hodin
video

168 hodin: Máte covid?!

„Viděli, že jsem zchvácený člověk, který je v bolestech, a propustili mě domů s tím, že se mám samoizolovat a v podstatě si mám pomoct sama, dokud nebude test na covid,“ popisuje přístup nemocnice Alena Wittmannová.

V polovině prvního zářijového týdne se matce čtyř dětí udělalo zle. Měla horečku a večer zavolala na pohotovost Nemocnice Kadaň. Telefon zvedla sestra a ihned se ptala, zda nejde o pacientku s covidem. Ráno bylo paní Wittmannové ještě hůř a partner ji odvezl do nemocnice, kde čekali na chodbě.

„Vyšla sestra a hned ‚Vy jste ta s tím covidem? Tady ale nemůžete sedět, musíte tamhle do rohu, tam je pro vás vymezené místo.' A se partner se hned ptal: ‚Cože, jak můžete vědět, že má covid?'“ vypráví pacientka s akutním zánětem ledvin.

„Ledviny vůbec neřešil“

Zánět ledvin už Alena Wittmanová jednou prodělala a příznaky byly stejné. Když to ale v nemocnici říkala lékaři, neudělal jí ani rozbor moči. Vše se točilo jen kolem covidu-19. Předběžná diagnóza zněla: virová infekce, covid-19 nelze vyloučit.

„Ledviny vůbec neřešil. Jediné, co mi udělali, bylo základní vyšetření. Řekla jsem, že mě bolí i plíce, to už bylo ruku v ruce se vším, bolest je všude. A jediné, kam mě poslali, bylo na rentgen plic,“ pokračuje Wittmannová.

Podle odborníků mělo být vyšetření podrobnější. „Poslání domů by mělo předcházet aspoň základní vyšetření. Pokud se bavíte o podezření na močovou infekci, tak samozřejmě vyšetřit krevní obraz a vyšetřit moč –⁠ to by mělo zdravotnické zařízení určitě provést,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Domů i podruhé

Pozornost k případu přitáhla fotografie, kterou Wittmannová dala na svůj Facebook a dále ji sdílelo přes 18 tisíc lidí. Zachycuje, jak v horečkách čekala přes hodinu na výsledky rozboru krve. Nedostala ani léky na zmírnění bolestí, jen ochranný oblek, respirátor a gumové rukavice. Když jí byla zima, musela se přikrýt vlastním svetrem.

„Fotku udělal přítel, když si pro mě přijel. Mně bylo na umření,“ vzpomíná Wittmannová. Z lékařské zprávy vyplývá, že jí naměřili výrazně zvýšenou hodnotu takzvaného CRP, což značí zánět. Lékař kadaňské nemocnice ale podle zprávy doporučil jako léčbu dostatek tekutin, Coldrex a samoizolaci.

Alena Wittmannová čeká na výsledky vyšetření
Zdroj: Facebook Aleny Wittmannové

Partner nemocnou ženu odvezl domů. V půl sedmé večer ale rodina paní Wittmannové zavolala sanitku, která ji převezla opět do Nemocnice Kadaň. Test na covid-19 měla negativní, ani v tuto chvíli ale nemocnice ženu nehospitalizovala. Podle lékařky nebylo lůžkové místo. Po žádosti rodiny dostala pacientka pouze recept na antibiotika.

Nemocnice Kadaň paní Witmanovou poslala domů i podruhé. „Klientka byla ošetřena nebo jí byla poskytnuta zdravotní péče v kadaňské nemocnici, ale zdá se, že nebyla poskytnuta na požadované odborné úrovni,“ říká právník pacientky Petr Novák.

Hospitalizace v Mostě

Druhý den ráno odvezl partner Alenu Wittmanovou čtyřicet kilometrů do nemocnice v Mostě. Zde diagnostikovali akutní zánět levé ledviny. „Dělali mi tam veškeré vyšetření. Ne základní, ale už to hloubkové, takže moč, krev, CT. Takže tam už se o mě postarali a okamžitě mi napíchli žílu a už všechno šlo do žíly,“ vypráví.

V mostecké nemocnici ležela žena pět dní. V kadaňské nemocnici podle pacientky opakovaně řešili hlavně možnost covidu-19. Žádné nařízení nemocnicím, podle kterého nemůžou vyšetřit pacienty, než mají negativní test na covid, přitom vydáno nebylo.

„Žádné takové nařízení neexistuje, na druhou stranu zdravý rozum velí chránit zdravotnická zařízení před nákazou,“ říká prezident České lékařské komory Kubek. Konkrétní případ ale komentovat nechce.

Ředitel nemocnice v Kadani se s pacientkou sejde

Ředitel nemocnice v Kadani Petr Hossner na kameru mluvit odmítl. Uvedl pouze, že s paní Wittmanovou je v kontaktu. Posléze přes e-mail poskytl ČT vyjádření, ve kterém píše: „Pacientka má možnost obrátit se na Nemocnici Kadaň s. r. o. se stížností na poskytnutou léčbu, což se, pokud je mi známo, dosud nestalo. Pokud by tak učinila, tak by byla věc prošetřena a poskytnuta pacientce v reakci na výsledky šetření odpověď.“

S pacientkou se má ředitel nemocnice sejít příštích dnech. Do té doby nechce svůj postoj k celému případu dále komentovat.

Nemocnice patří městu Kadaň a starosta se za postup nemocnice pacientce omluvil. „Informoval jsem se u pana ředitele a ten na to sdělil, že ustanovil vyšetřovací odbornou komisi, která prověří postup lékařů a nižšího zdravotního personálu v nemocnici. Bohužel, i tam pracují jenom lidi a může se stát, že došlo k chybě tak, jak to popisovala. Určitě se jí za to všichni omlouváme,“ uvedl starosta Jiří Kulhánek (ODS).

I když je paní Wittmannová už doma, úplně zdravá ještě není. K případu dodává, že si nechce představovat, co by se dělo, kdyby jí ledvina selhala. „Mně to připadá, že je tady covidová panika a najednou se přestávají léčit lidi na normální nemoci, i těžké formy nemoci, protože to má trošku podobné příznaky jako covid. Veškeré nemoci zastiňuje covid,“ uzavírá.