Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

Výročí světové ekonomické krize

Video Události
video

Pád Lehman Brothers před deseti lety předznamenal začátek celosvětové krize

Základní body o poslední ekonomické krizi

  • Krize začala jako hypoteční v USA, přelila se do finančního sektoru a nakonec postihla i ekonomiku, a to nejen v USA, ale napříč světem.

  • Zárodky krize byly patrné na přelomu let 2006 a 2007. V USA Fed zvedal úrokové sazby a s tím začal růst počet nesplácených hypotečních úvěrů.

  • Problémy kulminovaly v září 2008, kdy americká vláda převzala kontrolu nad dosud polostátními hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac, následně padla banka Lehman Brothers a Bank of America se dohodla na koupi největší světové makléřské společnosti Merrill Lynch. Akcie v USA vykázaly 15. září největší pokles od útoků ze září 2001.

  • Rok 2008 přinesl světovým burzám rekordní ztráty. Čínský akciový trh ztratil 65 procent, ruský dokonce 72 procent. Zhruba třetinový propad pak hlásila londýnská a americká burza. Japonské trhy se propadly o 42 procent.

  • Velká recese oficiálně trvala ve Spojených státech od prosince 2007 do června 2009. V EU byla recese potvrzena se třetím čtvrtletím 2008 a Unie se z ní dostala o rok později.