Pod falešným jménem tiskl kolínský radní útočné letáky o Rakušanovi. Teď ho odvolali z kontrolního výboru

Zastupitelé Kolína v pondělí odvolali z funkce předsedu kontrolního výboru zastupitelstva Martina Hermana (ANO). Důvodem jsou letáky, kterými Herman před loňskými komunálními volbami zaútočil na starostu Kolína Víta Rakušana (Změna pro Kolín). Podle Rakušana obsahovaly nepravdivé informace.

Martin Herman, který je také středočeským zastupitelem a členem rady kraje, nechal anonymní leták vyrobit pod falešnou identitou, pod kterou ho i zaplatil. Po městě se jich před volbami rozneslo přes 13 tisíc a mimo jiné v nich stálo, že Rakušan zadlužil Kolín navíc o 18 milionů korun nebo že vydělává statisíce korun měsíčně, protože „sedí na mnoha židlích najednou“.

Vít Rakušan následně podal trestní oznámení na neznámého autora. Později se ukázalo, že letáky pod vymyšleným jménem tiskl tehdejší kandidát ANO na starostu Kolína Herman. Ten se k výrobě letáků přiznal na sociálních sítích a označil to za klukovinu. Policie věc odložila s tím, že nedošlo ke spáchání trestného činu.

„Nechtěl jsem to spojovat s ANO. Kdybych tam napsal Martin Herman, tak samozřejmě první, co dostanu zpátky, je, že je to kampaň ANO. Přitom to kampaň ANO nebyla, byly to myšlenky a materiály od lidí, které jsem v uvozovkách sebral na ulici,“ uvedl Herman.

Rakušan na pondělní schůzi zastupitelů uvedené informace vyvrátil, za pravdu mu dal také místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín), který lživost letáku dokumentoval na základě písemných podkladů.

„Že radní Středočeského kraje, kandidát na starostu postupuje tím způsobem, že se vydává za někoho jiného, že si vymyslí adresu, vymyslí si identitu, k činu se nepřizná, dlouho k tomu mlčí a teď to vydává za klukovinu… Podle mě tím posouváme hranice možného v české politice.“

Vít Rakušan

starosta Kolína, šéf hnutí Starostové a nezávislí

ANO navrhne nového zástupce místo Hermana

Podle vedení města není přípustné, aby v čele kontrolního výboru seděl člověk, jehož policie usvědčila z podvodu. Kašpar Hermana také vyzval, aby složil mandát zastupitele, Herman jeho výzvu odmítl. Uvedl, že byl do zastupitelstva zvolen veřejností a je podle svého názoru kvalitním opozičním zastupitelem.

„Zastrašit se nenechám a dál se budu ptát na sporné hospodaření města,“ uvedl Herman.

Rakušan uvedl, že odvoláním Hermana z čela výboru nechce funkci brát opozičnímu hnutí ANO, které je v Kolíně nejsilnější opoziční stranou. Hnutí ANO se v pondělní k nominaci nového předsedy nevyjádřilo, svého zástupce navrhne na příštím zasedání zastupitelstva.

Středočeský klub zastupitelů STAN minulý týden vyzval Hermana k rezignaci na funkci radního Středočeského kraje. Herman již dříve uvedl, že je to snaha hnutí STAN se na poslední chvíli zviditelnit před volbami a odvrátit pozornost od obsahu několika z mnoha kauz.

Rakušan přes datovou schránku vyzval Hermana k veřejné omluvě. Podle Rakušana má Herman vytisknout 13 tisíc letáků se svou a Rakušanovou fotkou a písemně se mu na nich omluvit. Letáky má distribuovat obyvatelům města.