Mariánské Lázně zjišťují, jak na tom jsou lázeňské vily a hotely. Bude se na to ptát komise z UNESCO

Západočeská města sice přihlášku k zápisu na seznam památek UNESCO podala už v lednu, práce jim ale nekončí. Lázeňská města teď pracují na evidenci toho, co jejich půvab v současnosti hyzdí, a sčítají zdevastované domy. Dokumentaci musí dokončit do dubna. Právě počet chátrajících staveb, přesný popis jejich stavu a představa, co s nimi bude do budoucna, můžou hrát v rozhodování komisařů důležitou roli.

Video Události
video

Události: Mariánské Lázně zjišťují, jak na tom jsou lázeňské vily a hotely

Tři česká lázeňská města – Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně – pracují na dokončení svých management plánů. „Obsahují výčet těch nejaktuálnějších problémů, které je potřeba řešit,“ vysvětluje manažer pro zápis Mariánských Lázní na seznam UNESCO Vladimír Kajlik.

Mezi problémy se dnes řadí i kdysi nejluxusnější hotel v Mariánských Lázních. Posledních dvacet let chátral a loni se jeho část zřítila. „Tento objekt hraje samozřejmě důležitou roli v naší nominaci do UNESCO,“ přiznává Kajlik s tím, že o opravě hotelu teď město jedná s britskými vlastníky.

Ještě hůř dopadl hotel Rozkvět, který vyhořel a nakonec musel být zbourán. Chátrá i vedlejší dům. Donutit vlastníky k jejich opravě je ovšem podle starosty Mariánských Lázní skoro nemožné. „Často ani nekomunikují. V domech, hlavně tedy pozemcích, mají zkrátka uložený kapitál,“ říká Martin Kalina (Piráti). Zanedbané domy ale patří i radnici, jedním z nich je chátrající vila Lil.

„Ty domy samozřejmě poškozují celkové vnímání města. A na nás bude, abychom proklamovali naši ochotu ten stav změnit.“

Lubomír Zeman

stavební historik, spoluautor nominační dokumentace

Naopak bývalý hotel Donbas koupila česká firma a na podzim začala s jeho rekonstrukcí. Opravy se po ruské investici dočkal i bývalý Vojenský lázeňský ústav, dnes luxusní hotel Nabokov. 

Stejné problémy řešily dřív i Karlovy Vary. Při rekonstrukcích historických domů v letech 2008 až 2010 z nich často zůstávaly jen obvodové zdi. K tomu ale už v posledních letech nedochází.

Na podzim se do jednotlivých měst vydají experti, kteří porovnají dodané materiály s realitou. Výbor světového dědictví má o zápisu lázní na seznam UNESCO hlasovat příští rok na jaře.