Úředníci blokují dotace na domácí čistírny. Obávají se překročení zákonů

Při snaze získat dotaci na domácí čistírny odpadních vod narážejí někteří starostové na problémy. Ministerstvo životního prostředí, které na ně vyčlenilo 200 milionů korun, totiž od obcí požaduje mimo jiné souhlas s výstavbou od příslušného krajského úřadu. Třeba úředníci v Jihomoravském kraji ale tvrdí, že by byl jejich souhlas v rozporu se zákonem.

Čistírna odpadních vod
Zdroj: ČKT Autor: David Taneček

V Kuřimské Nové Vsi na Brněnsku chybí splašková kanalizace. Odpadní vodu musí proto obyvatelé odvádět do septiku, to má podle nich ale řadu nevýhod. „Jednak člověk musí ten septik hlídat a taky někoho shánět na vyvážku, což stojí peníze,“ popsal obyvatel Kuřimské Nové Vsi Zdeněk Fikr.

Starosta by to rád změnil, klasická kanalizace s velkou čističkou odpadních vod by ale byla pro obec se 130 obyvateli moc drahá. Jako ideální řešení se proto jeví vyměnit septiky u domů za domácí čističky odpadních vod.

Úředníci: Právní předpisy nejsou správně nastavené

Ministerstvo životního prostředí na čističky dokonce poskytuje obcím dotace. I tady ale starosta narazil, a to na odboru životního prostředí Jihomoravského kraje. „Domovní čistírny neberou jako centrální odkanalizování, berou to pouze jako způsob individuálního čištění. Protože vodní zákon je bohužel takto nastavený. Preferují, že centrální čištění je pouze tou centrální čistírnou,“ popsal starosta David Lacina (STAN).

Souhlasné stanovisko odboru přitom k získání dotace potřebuje. Úředníci na kraji ale svůj postup brání. „Dotace vyžaduje stanovisko souladu s Plánem rozvoje vodovodů a kanalizací kraje, ale jelikož domovní čističky odpadních vod nejsou v režimu celostátního zákona o vodovodech a kanalizacích, nejsou zapracovány ani v tom našem plánu,“ řekla mluvčí jihomoravského úřadu Alena Knotková.

„Právní předpisy nejsou úplně korektně nastavené,“ dodala.

Ministr: V zákonech problém není

Ministr životního prostředí ale problém v zákoně nevidí. „Existuje určitá setrvačnost v myšlení některých úředníků. Ne všechno se dá vymlouvat na zákon, často je to o tom, že člověk řekne ne, protože mně se prostě domovní čistírna nelíbí. Řadu věcí jde řešit i podzákonnými normami, určitými předpisy, nařízeními,“ uvedl Richard Brabec (ANO).

Zatímco kraj by viděl řešení ve změně podmínek dotace, ministerstvo plánuje osvětu úředníků. Do budoucna pak i novelu vodního zákona. Kdy a zda vůbec se v Kuřimské Nové Vsi domácích čističek dočkají, tak zatím není jisté.