Jedovatý pesticid zabil letos už deset orlů. Jejich malou populaci to ohrožuje, varují ornitologové

Deset orlů mořských již letos uhynulo po otravě karbofuranem. To je jedovatý pesticid, který je v Česku zakázaný, ale ochránci přírody se domnívají, že jej pytláci líčí na hlodavce, kterými se pak dravci živí. Velké množství otrav orlů je obrovským problémem. V současnosti u nás žije na českém území okolo 150 párů a hnízdní úspěšnost nebývá vysoká.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Přibývá otrav orlů

Naposledy našli uhynulou samici orla mořského počátkem týdne v lese u Toužimi na Karlovarsku. Pravděpodobně šlo o otravu. Podle Kateřiny Hlubocké z České společnosti ornitologické tomu nasvědčuje skutečnost, že pták ležel těsně pod hnízdem a měl křečovitě sevřené pařáty, což je pro otravu typické.

Orli mořští patří mezi tuzemské nejohroženější druhy, 150 párů je podle Hlubocké velmi nízký počet. „Každý zabitý orel způsobí ohrožení populace,“ zdůraznila.

Traviči bývají často pytláci, kteří se chtějí zbavit škodné. Jako jed využívají převážně jedovatý pesticid karbofuran. Dravci, kteří se živí uhynulými zvířaty, se pak sami stávají oběťmi. Zachránit se podaří jen málokterého, který mršinu s jedem pozře. „Protilátkou proti karbofuranu je atropin, ale je to složitá veterinární problematika,“ zdůraznil ornitolog David Horal z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Vzácné dravce se ornitologové snaží ochránit s pomocí vycvičených psů. „Ukáží cokoliv, co najdou mrtvého. Plus trénujeme i na návnady, což jsou živočišné zbytky, ale někdy to bývá třeba i chleba,“ řekla Hlubocká.

V Česku byli dosud za trávení dravců odsouzeni jen dva lidé. Jedním byl rybníkář z Klatovska, který na Strakonicku otrávil dva orly a dva krkavce, druhým myslivec, který na Břeclavsku otrávil několik kriticky ohrožených luňáků červených.