Za vyzrazení razie Vidkun a vynášení informací ze spisů potvrdil soud Vokálovi podmínku

Za vyzrazení razie Vidkun a vynášení informací z policejních spisů potvrdil pražský městský soud bývalému kriminalistovi Luďku Vokálovi tříletý podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Podnikatele Albina Arifoviče, který dal Vokálovi za informace z policejních databází auto za půl milionu korun a mobilní telefon, uložil soud dvouletou podmínku. Verdikt je pravomocný.

Bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vinu od počátku odmítal. Jeho obhájce Radek Šmerda dříve uvedl, že komunikace mezi jeho klientem a podnikatelem se týkala toho, zda tehdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta zůstane ve funkci.

Podle soudu ale Vokál prozradil Arifovičovi nejen to, že bude policie zasahovat v kauze týkající se podezřelých vazeb mezi olomouckými policisty, ale i informace z policejních databází o šéfovi ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi. Uznal proto někdejšího detektiva vinným ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku.

„Je jasné, že nějaký zájem ze strany obžalovaných tam určitě byl,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Jaroslav Cihlář ohledně kauzy Vidkun. Z SMS zprávy, kterou Vokál podnikateli poslal, bylo podle něj zřejmé, že se věc snaží nějakým způsobem ovlivnit.

Odvolací soud naopak zprostil Vokála obžaloby z toho, že pomohl zajistit přítelkyni muže podezřelého z drogové trestné činnosti povolení k pobytu. Žena byla podle soudce zapletena do věcí albánských skupin. „Vím, co Albánci v České republice dělali,“ uvedl. Dodal, že se nediví, že žena zapřela jakoukoli spolupráci s policií. Byla podle něj v ohrožení života.

Žalobce požadoval vyšší tresty

Senát vedený Cihlářem tak neuložil Vokálovi s Arifičem vyšší tresty, jak navrhoval státní zástupce Michal Muravský. Žalobce požadoval delší zkušební dobu u podmíněných trestů, a především vyšší peněžité tresty. Odvolací soud ponechal Vokálovi trest 100 tisíc korun, Arifovičovi pak 280 tisíc. Bývalému detektivovi také soud na pět let zakázal práci u bezpečnostních sborů.

Část, která se týkala údajného vyzrazení razie Vidkun, projednával prvoinstanční soud opakovaně. Vokála nejprve osvobodil, verdikt ale pražský městský soud zrušil. Obvodní soud následně bývalému detektivovi dvakrát uložil třináctiměsíční podmínku a zákaz činnosti u policie na 2,5 roku. Ani s těmito rozsudky ale odvolací senát nesouhlasil. Odvolací soud následně rozhodl, že je nutné případ projednávat spolu s druhou větví, tedy s případem údajného vynášení informací.

Už prvoinstanční soud také Vokála osvobodil v části, která ho vinila z toho, že muže podezřelého z drogové trestné činnosti upozornil na to, že ho Národní protidrogová centrála může odposlouchávat. Zproštěn viny byl bývalý detektiv i v bodě, kde ho obžaloba vinila, že dalšímu muži, který byl podezřelý z vydírání, umožnil vyhnout se trestnímu postihu. Odvolací senát nevyhověl žalobci a osvobození nezrušil.