V Královéhradeckém kraji řídí výbor pro dopravu zastupitel dříve potrestaný za jízdu pod vlivem alkoholu

Aleš Dohnal (Piráti) byl před dvěma lety přistižen při jízdě pod vlivem alkoholu, za což byl potrestán zákazem řízení. Auto však řídil dál, až skončil u soudu za maření úředního rozhodnutí. Přesto ho v Královéhradeckém kraji zvolili předsedou výboru pro dopravu. Problémy z minulosti před zastupiteli zatajil.

Video Události v regionech (Praha)
video

Výbor pro dopravu řídí zastupitel dříve potrestaný za jízdu pod vlivem alkoholu

Zdroj: ČT24

Zastupitel města a kraje Aleš Dohnal v srpnu 2019 řídil s alkoholem v krvi. Radnice v Náchodě ho potrestala pokutou a zadržela mu řidičský průkaz. Dohnal ale sedl za volant znovu a skončil před soudem za maření úředního rozhodnutí. „Byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání tří měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu jednoho roku,“ potvrdil předseda okresního soudu v Náchodě Pavel Ruml.

Dohnal toho lituje, byla to podle něj obrovská chyba. Soud ho v srpnu 2019 potrestal také ročním zákazem řízení a pokutou 25 tisíc korun. Do kampaně před krajskými volbami šel loni jako pravomocně odsouzený za úmyslný přečin.

Piráti ani veřejnost o tom podle jeho slov nevěděli. „Bylo by samozřejmě lepší, kdybych to oznámil. Já to momentálně musím probrat s kolegy, abychom nalezli případně nějaký závěr, jak z toho ven,“ řekl Dohnal.

Spolustraníci ani zastupitelé nic nevěděli

V kraji jsou Piráti ve vládnoucí koalici, ve městě v opozici. Loni v listopadu zvolili zastupitelé kraje Dohnala uvolněným předsedou výboru pro dopravu. O jeho odsouzení nevěděli.

„Pro mě to je nová informace, já si to samozřejmě budu muset ověřit a předpokládám, že se sejdu i s kolegou zastupitelem a budu se ptát i koaličních partnerů,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Podle předsedy Pirátů v kraji Adama Valenty se událostí zabývá krajské předsednictvo. Loni v prosinci vydal soud osvědčení, kterým případ zastupitele Dohnala s konečnou platností uzavřel.