Znalec dokončil posudek, který se týká otravy Bečvy, a zaslal ho policii

Soudní znalec dokončil práce na posudku, který se týká otravy řeky Bečvy. Policie čeká doručení materiálu do konce tohoto týdne, pak s ním budou vyšetřovatelé pracovat. Znalec už dvakrát požádal o prodloužení lhůty pro vyhotovení posudku. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září.

Uhynulé ryby z Bečvy
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Posudek je pro policejní prověřování ekologické katastrofy klíčový. Vypracovával jej znalec Jiří Klicpera, který požádal o prodloužení lhůty pro vyhotovení nejdříve loni v prosinci, podruhé letos v únoru. „Nyní čekáme, až nám bude posudek doručený, mělo by to být do konce týdne. Po doručení budeme s posudkem dále pracovat a vyhodnocovat jej,“ řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Znalec Klicpera řekl, že posudek už policii odeslal elektronicky a materiály jí doručí i v papírové podobě. „Teď právě posudek nesu na poštu. Balík je zabalený a jede to,“ uvedl po 13:30 znalec. Obsah posudku odmítl Klicpera komentovat, upozornil na to, že je vázán mlčenlivostí. „To platí pořád, ať je doručeno, nebo není doručeno,“ doplnil znalec.

Už dříve policie uvedla, že věc prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli za něj hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Na začátku února Klicpera v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policie po jeho televizním vystoupení uvedla, že znalce nezbavila mlčenlivosti, což tehdy potvrdil i Klicpera. Policie jeho vystoupení v médiích vyhodnocuje a nechce jej dále komentovat. Petici za objasnění postupu úřadů při vyšetřování otravy řeky podepsalo přes 20 tisíc lidí.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Video Události
video

Události ČT: V Bílině hromadně uhynuly ryby