Lékaři jí dávali rok života, dívka se svalovou atrofií oslavila patnácté narozeniny

Sára Kališová se měla podle lékařské prognózy dožít maximálně jednoho roku. Tento týden ale oslavila už patnácté narozeniny. Trpí spinální svalovou atrofií. V Česku žije s touto diagnózou asi 160 lidí.

Video Události
video

Události: Vážně nemocná dívka oslavila patnácté narozeniny

Nepatrný, přesto významný pohyb prstů, očí a zvukový projev. Jediná zpětná vazba a  prostředek komunikace mezi Sárou a jejími rodiči. Diagnózu své dcery se rodiče dozvěděli v jejích čtyřech měsících, prognóza lékařů byla neúprosná. „Neřekli, bude mít špatné srdíčko nebo bude mít špatné ručičky, prostě řekli, že se nevyléčí, lék žádný neexistuje, že bude jenom ležet a čekat na smrt,“ vzpomíná matka Sáry Alena Kališová.

Sára má malou sestřičku

Dávali jí jeden rok života, Sára teď oslavila patnácté narozeniny. Až na tři dny, které strávila v porodnici kvůli porodu mladší dcery, se matka od Sáry nehnula. K dispozici je jí čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu. „Já ani nemůžu říct, že se  snad dožije zítřka. Může se cokoliv přihodit i dnes. Kdybych například tvrdě zaspala a nebyla u ní, zrovna když se jí ucpe kanyla,“ říká Alena Kališová.

I když studovala ekonomii, musí suplovat lékaře. Sama odsává hleny, mění kanylu i sondu do žaludku. „Kdyby se mi něco ucpalo a já volala záchranku, tak za patnáct minut, než přijede, už by mohlo být pozdě, už by tu nebyla,“ vysvětluje paní Alena.

Příspěvek na péči se letos zvýšil o šest tisíc 

Příspěvek na péči letos stát zvýšil. Ve čtvrtém, tedy nejtěžším stupni, do kterého Sára spadá, je to devatenáct tisíc dvě stě korun měsíčně. O šest tisíc víc než loni. Pro Kališovy to znamená prakticky hlavní zdroj příjmů. Na žití a částečně i zdravotní a hygienický materiál, který pojišťovna neproplácí. „Nelituju vůbec ničeho, někdy bych chtěla vrátit čas, ale o tom je život, že,“ uzavírá Alena Kališová. Optimismus, síla a nejmladší přírůstek je právě to, co rodinu Kališovu drží.