Praha musí do pěti dnů uzavřít okolí metronomu. Podzemí bývalého Stalinova pomníku má špatnou statiku

Praha musí do pěti dnů uzavřít okolí metronomu na Letné, které je střechou podzemí bývalého Stalinova pomníku. Na rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 7 upozornil server Novinky.cz. Statika podzemí je totiž ve špatném stavu a hrozí jeho zřícení, ukázal posudek. Okolí metronomu se může znovu zpřístupnit veřejnosti po provizorním podepření, což by mělo být hotové do několika týdnů.

Metronom na Letné
Zdroj: ČTK Autor: Mlch Petr

Zmíněný posudek si nechal vypracovat pražský magistrát, který je také vlastníkem metronomu. Postup opatření ale musel stanovit stavební úřad Prahy 7.

Náhlé zřícení části konstrukce může být podle posudku způsobeno „… nahromaděním většího množství lidí, zatížením sněhem nebo jakýmkoliv statickým nebo dynamickým impulzem“. Špatný stav je způsoben dlouhodobým zatékáním. Do té doby musí město uzavřít pro veřejnost tisíc metrů čtverečních kolem metronomu, které tvoří střechu stavby. 

Alternativou by bylo zamezit lidem přístup do oblasti metronomu, která je nicméně oblíbenou atrakcí pro Pražany i turisty, a město nechce omezovat pohyb v Letenských sadech. Podle radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) zároveň ani dost dobře nelze monitorovat oblast 24 hodin v kuse tak, aby se do ní nikdo nedostal.

Až se podzemí bývalého pomníku provizorně podepře, budou následovat další měření a velká zatěžovací zkouška podobná těm, které se dělají na pražských mostech.

Kromě okamžitého zabezpečení stavební úřad přikázal městu přijít s dlouhodobým plánem toho, co se stavbou dál. „Do konce roku by vlastník měl předložit kompletní posudek statiky včetně laboratorních zkoušek, který bude obsahovat návrh dlouhodobého řešení,“ uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Budoucnost bývalého pomníku je zatím nejasná, muzeum totality i galerie padly 

O budoucnosti bývalého pomníku bude vedení Prahy teprve jednat. „Myslím si, že jsme schopni objekt zasanovat minimálně po dobu jednoho roku, abychom měli čas připravit nějaké další řešení,“ dodal Chabr. 

V minulosti město zvažovalo v podzemí vybudovat kulturní prostory, Praha 7 i odbory magistrátu se však podle Chabra staví proti záměrům, které by mohly znamenat větší dopravu v klidové zóně Letenských sadů. Kompletní oprava podzemí by podle radního vyšla na stovky milionů korun.

Minulé vedení Prahy plánovalo v podzemí vybudovat galerii. Nynější vedení to zamítlo. Zástupci Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) po volbách navrhovali zřídit v něm muzeum totalitních režimů. Ani tento záměr město neschválilo, nelíbil se zejména zástupcům Prahy sobě, jejímž lídrem je starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Jeden z nejbizarnějších evropských komunistických monumentů byl po šestileté výstavbě odhalen v roce 1955, kdy se éra uctívání sovětského vůdce, který zemřel v roce 1953, blížila ke konci. V únoru 1956 Stalinův nástupce Nikita Chruščov na XX. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu odsoudil kult Stalinovy osobnosti. I přesto pražští komunisté o odstranění 22 metrů vysokého pomníku rozhodli až začátkem 60. let.

Počátkem 90. let se v prostorách uvnitř podstavce konaly kulturní akce. Největší byla výstava Totalitní zóna, během níž začalo z útrob pomníku zprvu pirátsky vysílat Radio 1, tehdy jako Radio Stalin.