Pražské slonice Janita a Tamara čekají dvě mláďata. Jejich otcem je samec Ankhor

Dvě slonice z pražské zoologické zahrady jsou březí. Mláďata by se měla narodit zhruba za rok. V úterý to řekli zástupci pražského magistrátu a zoologické zahrady v Troji. Přírůstky očekávají samice Janita a Tamara, které v roce 2017 přivedly na svět Rudolfa a Maxmiliána, první slůňata počatá a narozená v Praze. V obou případech je otcem samec Ankhor.

Ultrazvuk samice Tamary
Zdroj: Zoo Praha Autor: Roman Vodička

Jde o jejich další porod, proto chovatelé předpokládají minimální rizika a samice nechávají v běžném režimu. V pražské zoo pořídili už také ultrazvukový snímek. Podle veterináře Romana Vodičky se mláďata vyvíjejí bez komplikací.

Březost slonů trvá zhruba 22 měsíců. Pro hladký průběh porodu by slůně mělo vážit mezi 80 a 120 kilogramy. 

Nejstarší je samice Gulab

Sloni jsou v pražské zoo chováni od roku 1933. Nyní jich návštěvníci mohou vidět sedm. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966 a je druhým nejdéle žijícím zvířetem v trojské zoo. Dalšími členy jsou vedle Janity, Tamary, Maxe a Rudiho samec Ankhor a samice Shanti, která si zahrála ve filmu s Panem Tau Poplach v oblacích.

Ultrazvuk samice Janity
Zdroj: Zoo Praha
Autor: Roman Vodička

Zahrada má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Sloninec nabízí samostatné stáje i společné vnitřní prostory, které slonům i během zimy umožňují pohyb. Uvnitř mají zvířata i vyhřívaný bazén.