
Centrum pro energetiku
„Spolupracovat na vývoji nových technologií budeme s dalšími 23 subjekty, jako jsou například Centrum výzkumu Řež, ČEZ, Doosan Škoda Power nebo Veolia Energie ČR,“ uvedl profesor Stanislav Mišák s tím, že centrum má finanční zajištění z pokladny Technologické agentury České republiky.
Ostravské centrum je jedním z třinácti takzvaných Národních center kompetence, které podporuje Technologická agentura České republiky. Národní centrum energetiky získalo loni nejvyšší hodnocení ze všech projektů a podporu ve výši 69 milionů.
Sázka na vodík
Ostravští inženýři vkládají značné naděje například do laboratoře vodíkové technologie. „Ve vodíku vidíme budoucnost velkých bateriových úložišť, popřípadě podporu pro elektromobilitu,“ dodal Stanislav Mišák, podle něhož zde zvládají z jednoho litru demineralizované vody získat asi kubík vodíku.
„Ten je následně uskladňován v palivových článcích,“ doplnil s tím, že na zpracování vody se daří využívat i solární energii. Vodík pak může posloužit jako zásobárna paliva v době, kdy Slunce nesvítí.
Podle Mišáka se zdejší odborníci snaží vytvořit energetickou koncepci pro celou Českou republiku. „Řekl bych, že se technologické agentuře podařil krásný kousek, a to vymyslet tento typ projektu, v němž jde o spolupráci dvou světů. První svět je akademický, výzkumný a vývojový, druhý svět je z aplikačního sektoru, je to svět komerční, svět firem,“ doplnil Mišák.
Experti tak podle něj mají poměrně velkou jistotu, že veškeré technologie, které v rámci centra vyvinou, naleznou uplatnění při průmyslovém využití.