Obžalovaní v kauze údajně zmanipulovaných konkurzů kolem soudce Berky popřeli vinu

Obžalovaní v kauze údajně zmanipulovaných konkurzů v čele s konkurzním soudcem Jiřím Berkou prostřednictvím svých obhájců popřeli vinu. Tvrdí, že z pohledu svých profesí nic neporušili. Kauzu po třech letech v pondělí opět otevřel olomoucký vrchní soud.

Zleva obžalovaní Lubor Kindl, Petr Tuhý, Pavel Hlavatý, Karel Melichar, Vladimír Šiša a Martin Jurenka
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Berkův obhájce poukázal na to, že jeho klient je stíhán bezmála 16 let a žádného zločinného spolčení se podle něj nedopustil. Berka se jednání neúčastnil. Vrchní soud má případ naplánovaný kvůli rozsahu na celý týden. 

Policie a soudy řeší případ od roku 2003. Podstatou kauzy je podle obžaloby to, že Berka ve spolupráci s dalšími poslal na základě zfalšovaných dokumentů do konkurzu deset firem.

Táborský soud v listopadu 2015 poslal Berku do vězení na 8,5 roku, zbývajícím osmi obžalovaným uložil tresty v rozmezí od sedmi let vězení po podmíněné tresty. Podle obžaloby způsobila skupina na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun.

„Trestní řízení probíhá bezmála 16 let, po celou dobu je obžalovaný doma, nepracuje a čeká, zda dojde k naplnění všech důkazů, které navrhoval.“

Rudolf Axmann

obhájce Jiřího Berky

„Trest 8,5 let ztrácí po 16 letech od zahájení trestního stíhání zcela smysl,“ uvedl Berkův obhájce Rudolf Axmann. Odmítl, že by obhájci mařili dosavadní jednání.

Vinu popřel i správce konkurzní podstaty 

Vinu popřel i obhájce správce konkurzní podstaty Daniel Thonat, kterého soud potrestal sedmi lety. Podle něj rozsudek trpí vadami, trest je nepřiměřený a po tak dlouhé době neúčelný, uvedl obhájce Zdeněk Kopečný. Právník Martina Jurenky, kterého krajský soud poslal do vězení na 6,5 roku, kritizoval žalobce, který pro jeho klienta žádá trest o dva měsíce přísnější.

„Můj klient měl tu smůlu, že když mělo dojít ke zločinnému spolčení, byl zapsán do seznamu znalců pro ocenění podniků. Bohužel tuto kvalifikaci měl. Ocenění prováděl pouze ve třech případech,“ uvedl advokát. Obžalovaný Petr Tuhý, který dostal sedm let, se odvolal proti vině i trestu. Tak jako ostatní obžalovaní se ohradil proti zločinnému spolčení.

Původně se obžaloba týkala 12 lidí, po amnestii jich zůstalo devět. U vrchního soudu je případ podruhé, v květnu 2012 v neveřejném zasedání původní rozsudek z dubna 2010 zrušil a případ vrátil táborskému soudu s tím, aby lépe odůvodnil rozsudek. Táborský soud poté vynesl rozsudek 25. listopadu 2015, na vrchní soud byl předložen až letos 25. ledna.

Muži jsou obžalovaní ze zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku. Působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci.

Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.