Hradecký exprimátor Divíšek i dalších pět členů vystoupilo z ODS. Důvodem je koalice s hnutím ANO

Bývalý primátor Hradce Králové Otakar Divíšek vystoupil z ODS na protest proti tomu, že občanští demokraté utvořili na magistrátu koalici s hnutím ANO. Totéž udělalo dalších pět členů místního sdružení v hradeckých Plotištích nad Labem, kterého byl Divíšek členem.

ODS se po volbách rozhodovala mezi dvěma variantami: nakonec vznikla koalice vítězného ANO s ODS a uskupením Změna pro Hradec a Zelení. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má trojkoalice těsnou většinu 19 hlasů. Primátorem se stal vysokoškolský pedagog a nestraník za ODS Alexandr Hrabálek.

„Jsme strana lidí, kteří jsou v ODS dobrovolně, je to pouze na nich. U pana Divíška mě to mrzí, byl čelním představitelem ve městě. Je to ale jeho rozhodnutí, respektuji to,“ řekl předseda hradecké ODS Václav Řehoř. Místní sdružení v Plotištích mělo podle něj 13 členů a nadpoloviční většina tak zůstává.

Divíšek vedl město šest let

Divíšek byl hradeckým primátorem od roku 2004 do listopadu 2010, kdy rezignoval s ohledem na povinnosti vůči svému novému zaměstnavateli. Divíšek tehdy nastoupil do funkce ředitele hradecké krajské agentury pro zemědělství a venkov. Na obdobném místě pracoval před odchodem do vedení magistrátu. 

Už dříve vrátil stranickou legitimaci kvůli koalici s hnutím ANO i dlouholetý člen ODS Miloslav Plass, který byl ve straně 20 let. V minulosti působil ve vedení oblastního sdružení ODS a jako šéf klubu krajských zastupitelů za ODS.

Občanským demokratům funkci primátora nabídlo ANO, protože právě na ODS záleželo, zda koalici nakonec sestaví vítězné ANO, nebo druhý HDK bývalého primátora Zdeňka Finka.

ANO od počátku vyjednávání preferovalo koalici s ODS a Změnou pro Hradec. Trojkoalice se pak snažila získat ke spolupráci i další demokratické strany. Piráti a Koalice pro Hradec, jež reprezentuje lidovce, ale vstup do koalice s vítězným ANO odmítli a stejně tak jako HDK a KSČM zamířili do opozice.