Majitelka reklamní agentury popsala, jak se „praly“ peníze. Stát měl přijít o stamiliony korun

Majitelky reklamní agentury Propag-Storm vypovídaly u Krajského soudu v Ostravě v rámci kauzy jednoho z údajně nejrozsáhlejších případů praní špinavých peněz v Česku. V rámci celého případu je obžalovaných 23 lidí, kteří měli jako organizovaná zločinecká skupina krátit daně a připravit stát o stovky milionů korun.

Video Přes reklamní agenturu se měly "prát" peníze
video

Přes reklamní agenturu se měly „prát“ peníze

Spolumajitelka reklamní agentury Propag-Storm Hana Kačenová před soudem detailně popsala, jakým způsobem probíhaly finanční machinace s údajně předraženou reklamou. V některých případech měla reklamu předražit až třicetkrát oproti běžným cenám.

Potvrdila tak to, což už dříve řekla policistům. „Kvůli tomu je už dva roky pod policejní ochranou a spolu s další spolumajitelkou reklamní agentury Propag-Storm Lenkou Obornou žijí na utajeném místě v Česku. Výslech proto proběhl přes videokonferenci,“ uvedl redaktor České televize Jiří Loučka.

Transakce měly probíhat přes takzvané bílé koně, kteří 80 procent ze zaplacené částky měli vracet klientům v igelitkách. Hana Kačenová v úterý především ukázala na obžalovaného Vlastimila Přečka.

„Bývalý obchodní ředitel hokejové Sparty byl podle ní hlavou zločinecké skupiny, která během pěti let vyprala přes reklamní agenturu Propag-Storm miliardu a sedm set milionů korun. Obžalovaný Přeček výpověď Kačenové odmítl,“ dodal Jiří Loučka s tím, že Kačenová poukázala rovněž na obžalovaného advokáta Jaroslava Jankrleho, který podle jejích slov řídil část takzvaných bílých koní.

Kauza se dotýká i lobbisty Dědice

Případ souvisí s kauzou ostravského lobbisty Martina Dědice, který ale mezi obžalovanými není. Podle obžaloby obvinění v letech 2009 až 2014 obchodními transakcemi přes větší množství společností navyšovali cenu poskytovaných reklamních služeb a tím si uměle snižovali základ pro výpočet daně z přidané hodnoty a daně z příjmu.

Státní zástupce Vít Koupil již dříve sdělil, že vznikla skupina firem, které reálně poskytovaly reklamní práva. Mezi dvě firmy, které tato práva poskytovaly, pak byly dávány jiné firmy, které žádnou podnikatelskou činnost reálně nevykonávaly, pouze u nich byly navýšeny ceny reklamy v průměru o devítinásobek.

Škoda podle Koupila přesahuje 380 milionů korun. Mezi obžalovanými jsou lidé ze všech částí řetězce. Koneční zákazníci podle policie dostávali zpět kolem 80 procent investované částky. Dědic podle dostupných informací investoval do reklamy během několika let více než 40 milionů korun, což bylo 90 procent ze zisku firmy.

Hlavního líčení kauzy se 12. března zúčastnilo 13 z 23 obžalovaných. Tři z nich dovedla eskorta z vazby. Podle mluvčího soudu Jiřího Barče přesahuje spis 37 000 listů a samotná obžaloba má 250 stran. Podle soudce Ondřeje Běčáka nejspíš hlavní líčení neskončí ani do dvanácti měsíců. Hlavní důkazy by chtěl probrat do konce roku.

Video Události
video

Události: Soud v Ostravě otevřel kauzu údajného praní špinavých peněz za 1,7 miliardy